Zaproszenie na otwarcie wystawy „Starke Frauen! / Silne Kobiety!”

Das Projekt wird aus Mitteln der Europäischen Union im Rahmen der Europäischen Fonds für Regionale Entwicklung und mit Unterstützung der Euroregion Neisse realisiert.
Projekt jest realizowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszu Rozwoju Regionalnego przy wsparciu Euroregionu Nysa.

Otwarcie wystawy odbędzie się 1.05.2019 r. o godz. 14.00 w Granitabbaumuseum Königshainer Berge, ul. Dorfstraße 163 b, 02829 Königshain (Niemcy).

Ekspozycja czasowa, przybliżająca postacie kobiet związanych w 1. poł. XX w. z rozwojem przemysłu ceramicznego w Bolesławcu oraz przemysłu kamieniarskiego regionu Königshainer Berge i Dolnego Śląska została przygotowana w ramach projektu „Silne kobiety – historie z regionu pogranicza”. Partnerami projektu są Granitabbaumuseum Königshainer Berge oraz Muzeum Ceramiki w Bolesławcu.

Wystawa stanowi wspaniały pretekst do szerszego zaprezentowania roli kobiet i ich udziału w dynamicznych przemianach zachodzących w XIX w. Bolesławiec od wczesnego średniowiecza był silnym i znaczącym w Europie ośrodkiem ceramicznym. W warsztatach garncarskich pracowały też kobiety – często były to żony i córki mistrzów. Nowe możliwości pracy i rozwoju zawodowego dla kobiet w dziedzinie ceramiki przyniosło otwarcie w Bolesławcu w 1897 r. Królewskiej Zawodowej Szkoły Ceramicznej. Absolwentki szkoły podejmowały pracę w specjalistycznych laboratoriach, w rodzinnych bądź własnych warsztatach garncarskich, a także w zakładach ceramicznych.

Od rozpoczęcia wydobycia kamienia na Dolnym Śląsku na skalę przemysłową w 2. poł. XIX w. w kamieniołomach zatrudniano także kobiety. Pracowały głównie przy produkcji tłucznia. Wykonywały jednak także ciężkie prace przy przeładunku i transporcie kamienia. Z czasem praca kobiet przy „wydobyciu lub surowej obróbce kamienia oraz przy transporcie, względnie przeładunku skał“ została zakazana na mocy rozporządzenia, jednak kobiety podejmowały nadal ciężką pracę w kamieniołomach, nie mając innej możliwości zarabiania na życie.