Das Projekt wird aus Mitteln der Europäischen Union im Rahmen der Europäischen Fonds für Regionale Entwicklung und mit Unterstützung der Euroregion Neisse realisiert.
Projekt jest realizowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszu Rozwoju Regionalnego przy wsparciu Euroregionu Nysa.
Otwarcie wystawy odbędzie się 1.05.2019 r. o godz. 14.00 w Granitabbaumuseum Königshainer Berge, ul. Dorfstraße 163 b, 02829 Königshain (Niemcy).
Ekspozycja czasowa, przybliżająca postacie kobiet związanych w 1. poł. XX w. z rozwojem przemysłu ceramicznego w Bolesławcu oraz przemysłu kamieniarskiego regionu Königshainer Berge i Dolnego Śląska została przygotowana w ramach projektu „Silne kobiety – historie z regionu pogranicza”. Partnerami projektu są Granitabbaumuseum Königshainer Berge oraz Muzeum Ceramiki w Bolesławcu.
Wystawa stanowi wspaniały pretekst do szerszego zaprezentowania roli kobiet i ich udziału w dynamicznych przemianach zachodzących w XIX w. Bolesławiec od wczesnego średniowiecza był silnym i znaczącym w Europie ośrodkiem ceramicznym. W warsztatach garncarskich pracowały też kobiety – często były to żony i córki mistrzów. Nowe możliwości pracy i rozwoju zawodowego dla kobiet w dziedzinie ceramiki przyniosło otwarcie w Bolesławcu w 1897 r. Królewskiej Zawodowej Szkoły Ceramicznej. Absolwentki szkoły podejmowały pracę w specjalistycznych laboratoriach, w rodzinnych bądź własnych warsztatach garncarskich, a także w zakładach ceramicznych.
Od rozpoczęcia wydobycia kamienia na Dolnym Śląsku na skalę przemysłową w 2. poł. XIX w. w kamieniołomach zatrudniano także kobiety. Pracowały głównie przy produkcji tłucznia. Wykonywały jednak także ciężkie prace przy przeładunku i transporcie kamienia. Z czasem praca kobiet przy „wydobyciu lub surowej obróbce kamienia oraz przy transporcie, względnie przeładunku skał“ została zakazana na mocy rozporządzenia, jednak kobiety podejmowały nadal ciężką pracę w kamieniołomach, nie mając innej możliwości zarabiania na życie.