Kolejny projekt transgraniczny Muzeum Ceramiki

Muzeum Ceramiki rozpoczęło realizację kolejnego programu transgranicznego, dofinansowanego ze środków unijnych poprzez program INTERREG V-A Polska-Saksonia 2014-2020. Projekt nosi tytuł „1000 lat Górnych Łużyc – ludzie, grody, miasta”, a jego celem jest badanie i popularyzacja w sposób kreatywny historii, kultury i zabytków Górnych Łużyc oraz pogranicza śląsko-łużyckiego. Partnerami bolesławieckiego muzeum w przedsięwzięciu są Landesamt für Archäologie Sachsen (Partner Wiodący), Städtische Museen Zittau, Museum Bautzen, Katedra Antropologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i Euroregionalne Centrum Kultury i Komunikacji w Pieńsku. Każdy partner koordynować będzie działania projektowe dla innej epoki w ponad 1000-letniej historii regionu, leżącego na pograniczu polsko-niemieckim. Muzeum Ceramiki będzie popularyzować wyniki badań nad okresem napoleońskim. W ramach projektu przygotowana zostanie wystawa czasowa, której centralnym elementem będzie wirtualna makieta, wykorzystująca technik multimedialne. Wydarzenia z tej epoki upowszechni także monumentalna rekonstrukcja bitwy z 1813 r., odegrana w Bolesławcu oraz komiks, wydany w czterech wersjach językowych. Działania na terenie Bolesławca zrealizowane zostaną w roku 2021, a czas trwania całego projektu to 2,5 roku.

Projekt nr PLSN.01.01.00-DE-0128/18 pn. „1000 lat Górnych Łużyc – ludzie, grody, miasta” dofinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG V-A Polska-Saksonia 2014-2020.