logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Wystawy zagraniczne

Wystawy przygotowane przez Muzeum Ceramiki i prezentowane poza granicami kraju

„Z bolesławieckiej gliny. Wy­stawa Stowarzyszenia Gmin Ceramicznych Rzeczypospolitej Polskiej” – cykl wystaw we Włoszech

W 2016 r. muzeum wraz ze Stowarzyszeniem Gmin Ceramicz­nych RP realizowało projekt „Z bolesławieckiej gliny. Wy­stawa Stowarzyszenia Gmin Ceramicznych Rzeczypospolitej Polskiej”/ „Dall’argilla di Bolesławiec. Mostra dall’Associazio­ne dei Comuni della Ceramica della Repubblica di Polonia” / „From the Bolesławiec clay. An exhibition of the Polish Association of Ceramic Municipalities”, w który zaangażowało się 27 bolesławieckich firm produkujących ceramikę oraz cztery zakłady wspierające lokalny przemysł ceramiczny z terenu po­wiatu bolesławieckiego.

W ramach przedsięwzięcia muzeum przygotowało wystawę, na której za­prezentowano kilkaset wyrobów ceramicznych. Wystawie towarzyszył katalog w językach polskim, włoskim i angielskim. Była to pierwsza tak obszerna prezentacja współczesnej ceramiki bolesławieckiej w powojennej historii miasta. Wystawa była dotychczas pokazywana w:

  • Muzeum Ceramiki w Bolesławcu (sierpień – grudzień 2016),
  • Polo Museale del Palazzo della Guardia w Vietri sul Mare (grudzień 2016 – marzec 2017),
  • Instytucie Polskim w Rzymie (marzec – maj 2017),
  • Museo della Città i Showroom Contemporaneo w Anco­nie (czerwiec – sierpień 2017),
  • ratuszu, Galerii Mi.MO i Banco Monte dei Paschi di Sien­na w Faenzie (październik – listopad 2017).

„Archeologia powiatu bolesławieckiego” – Muzeum Karkonoskiego Parku Narodowego v Vrchlabí (Czechy)

Wystawę ukazującą najstarsze dzieje Ziemi Bolesławieckiej, począwszy od kultury łużyckiej po ceramikę nowożytną, zaprezentowano w Muzeum Karkonoskiego Parku Narodowego we Vrchlabí w okresie maj – sierpień 2018. Największą część ekspozycji stanowiły naczynia i przystawki wyeksplorowane z łużyckiego popielnicowego cmentarzyska ciałopalnego w miejscowości Nowa (gm. Bolesławiec). Zaprezentowano również skarb przedmiotów brązowych z okresu kultury łużyckiej pochodzący ze Starej Olesznej (gm. Bolesławiec). Z miejscowości Olszanica (gm. Zagrodno) pochodzą eksponaty z twierdzy rycerza – rabusia o przydomku Czarny Krzysztof. Wśród nich znalazły się naczynia ceramiczne, podkowy i elementy uzbrojenia charakterystyczne dla późnego średniowiecza. Nowożytne naczynia ceramiczne reprezentowane były przez znaleziska pochodzące z badań prowadzonych przy ul. Piaskowej w Bolesławcu. Spośród nich zaprezentowano m.in. różnej wielkości garnki, dzbany, butle, miseczki i pojemniki apteczne.

Wystawę przygotowano w ramach transgranicznego polsko-czeskiego projektu zatytułowanego „Współpraca muzeów na rzecz rozwoju edukacji muzealnej na pograniczu polsko-czeskim”.

„Ceramika z Bolesławca w Hradku nad Nysą” – Centrum Brána Trojzemí v Hrádku n. Nysą (Czechy)

Wystawę prezentującą najnowsze bolesławieckie wzornictwo zaprezentowano w Centrum Brána Trojzemí w okresie czerwiec – październik 2018 r. Ekspozycja obejmowała kilkaset wyrobów ceramicznych ukazujących najnowsze propozycje form i dekoracji ceramicznych opracowane w zakładach położonych na terenie powiatu bolesławieckiego. W realizację projektu zaangażowały się 23 wytwórnie ceramiki.

Wystawę przygotowano w ramach transgranicznego polsko-czeskiego projektu zatytułowanego „Hradek n/N. i Bolesławiec na szlaku dawnych

„Ceramika bolesławiecka początki + nowoczesność” – Muzeum Śląskie w Görlitz (Niemcy)

W lipcu 2013 r. w Muzeum Śląskim w Görlitz zaprezentowano wystawę zatytułowaną „Ceramika bolesławiecka początki + nowoczesność”. Była ona kompilacją dwóch ekspozycji prezentowanych wcześniej w Muzeum Ceramiki: „U źródeł bolesławieckiej ceramiki” oraz „Bolesławiecka ceramika na drodze do nowoczesności”. Po wystawach w Berlinie w 1986 r., w Norymberdze w 2004 r. oraz w Bolesławcu w 2012 i 2013 r. była to największa w Europie prezentacja bolesławieckiej ceramiki.

Wystawa składała się z dwóch części. W pierwszej przedstawiono największe bolesławieckie odkrycie archeologiczne ostatnich 120 lat – eksponaty pozyskane na terenie najstarszej zbadanej do tej pory nowożytnej bolesławieckiej garncarni. Na wystawie oprócz wyników badań archeologicznych przeprowadzonych w 2007 r. przez pracowników bolesławieckiego muzeum przy wsparciu Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego pokazano również unikatowy zbiór bogato dekorowanych XVII-wiecznych naczyń, czyli tzw. „skarb bolesławiecki” pozyskany dzięki wsparciu finansowemu firm działających na terenie miasta i powiatu.

Drugą cześć wystawy stanowiły eksponaty ceramiczne powstałe w bolesławieckich wytwórniach i Zawodowej Szkole Ceramicznej w 1. poł. XX w. Zwiedzający mogli obejrzeć wyroby wytwórni Hugo i Ernsta Reinholdów, Roberta Burdacka, Juliusa Paula, Carla Wernera i Alfreda Seifferta, a także prace profesorów i uczniów Szkoły Ceramicznej. Prezentowały one szeroki przekrój form i dekoracji, odzwierciedlając awangardowe tendencje obowiązujące w sztuce tego czasu: począwszy od secesji i wpływu sztuki japońskiej przez art déco i modernizm po obowiązujący po 1933 r. nawrót ku tradycjom ludowym.

Ze względu na skalę przedsięwzięcia w jego organizację zaangażowało się kilkadziesiąt muzeów z kilku krajów europejskich. Ekspozycji towarzyszył obszerny katalog w języku polskim i niemieckim.

Wystawę przygotowało Muzeum Ceramiki w Bolesławcu i Muzeum Śląskie w Görlitz w ramach transgranicznego polsko-niemieckiego projektu zatytułowanego „Nowoczesne muzeum – atrakcyjna edukacja transgraniczna”.

Wystawy zbiorowe

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu użycza również eksponatów na zbiorowe wystawy tematyczne organizowane przez muzea i inne instytucje na terenie Europy. W latach 2015-2019 bolesławieckie eksponaty zaprezentowano w następujących miejscach:

  • Schlesisch-Oberlausitz Museumsverbund gemeinnützige GmbH Granitabbaumuseum Königshainer Berge, „Starke Frauen!/Silne kobiety!”, 2019,
  • Röm.-Kath. Pfarrei Mariä Himmelfahrt Leutersdorf, „Naczynia ceramiczne z bolesławieckich wytwórni”, 2018,
  • Sorbisches Museum Bautzen „Więcej niż kolorowe pisanki. Wielkanocne zwyczaje w Europie”, 2015,
  • Schlesisches Museum zu Görlitz, Wystawa ceramiki dekorowanej techniką stempelkową (z dawnych zbiorów H.M. Kühna), 2015
Wystawy zagraniczne prezentowane w Muzeum Ceramiki

„Biżuteria i kamienie szlachetne ze zbiorów Muzeum Czeskiego Raju w Turnovie”

W maju i czerwcu 2019 r. w Dziale Historii Miasta gościła wystawa „Biżuteria i kamienie szlachetne ze zbiorów Muzeum Czeskiego Raju w Turnovie”. Zaprezentowane eksponaty pokazywały proces przemiany surowego kamienia w unikatową biżuterię. Zwiedzający mogli zapoznać się z XIX-wieczną tradycyjną biżuterią z granatów, pracami powstałymi w szkole rzemieślniczej i współczesną biżuterią autorską stworzoną w ramach międzynarodowych plenerów jubilerskich odbywających się w Turnovie cyklicznie od 1984 r.

Wystawę przygotowało Muzeum Czeskiego Raju w Turnovie w ramach transgranicznego polsko-czeskiego projektu zatytułowanego „Brama do świata zbiorów”

„Sporty zimowe w Karkonoszach”

W grudniu i styczniu 2018 r. w Dziale Historii Miasta prezentowano wystawę „Sporty zimowe w Karkonoszach”. Złożyło się na nią kilkadziesiąt eksponatów etnograficznych związanych z rozwojem sportów zimowych uprawianych na karkonoskich stokach przed II wojną światową. Były to zarówno elementy ekwipunku zimowego mieszkańców górskich osad używane przez pierwszych „sportowców”, jak i specjalistyczny sprzęt sportowy. Na ekspozycji można było zobaczyć m.in. sanie rogate, różne modele dawnych bobslejów oraz prototypy nart z różnego typu kijkami.

Wystawę przygotowało Muzeum Karkonoskiego Parku Narodowego we Vrchlabí w ramach transgranicznego polsko-czeskiego projektu zatytułowanego „Współpraca muzeów na rzecz rozwoju edukacji muzealnej na pograniczu polsko-czeskim”.

„Malowane meble z regionu Karkonoszy“

Od czerwca do lipca 2018 r. w Dziale Historii Miasta można było oglądać wystawę „Malowane meble z regionu Karkonoszy“. Zaprezentowano na niej kilkadziesiąt tradycyjnych mebli drewnianych powstałych w okresie od lat 70. XVIII w. do lat 50. XIX w. Tego typu meble należały do najcenniejszych sprzętów domowych. Bogata dekoracja malarska odzwierciedlała różnorodność tradycyjnych motywów dekoracyjnych typowych dla regionu Karkonoszy i Podkarkonoszy. Znakiem rozpoznawczym mebli ludowych z tego terenu jest jaskrawoniebieskie tło, na które nanoszono białe wzory imitujące marmur. Na przygotowanym tle rozmieszczano pola, w których malowano podobizny mieszczan i szlachty, postacie świętych, bukiety kwiatów, ptaki, konie oraz pejzaże z kapliczkami i krzyżami przydrożnymi.

Wystawę przygotowało Muzeum Karkonoskiego Parku Narodowego we Vrchlabí w ramach transgranicznego polsko-czeskiego projektu zatytułowanego „Współpraca muzeów na rzecz rozwoju edukacji muzealnej na pograniczu polsko-czeskim”.

„Grand Tour della Ceramica Classica Italiana”

Od sierpnia do października 2018 r. w muzeum prezentowano wystawę „Grand Tour della Ceramica Classica Italiana”. Obejmowała ona kilkadziesiąt naczyń reprezentujących wytwórczość ceramiczną najsłynniejszych włoskich ośrodków: Albisola Superiore, Albissola Marina, Ariano Irpino, Ascoli Piceno, Assemini, Bassano del Grappa, Burgio, Caltagirone, Castellamonte, Cava de Tirreni, Castelli, Cerreto Sannita, Civita Castellana, Deruta, Este, Faenza, Grottaglie, Gualdo Tadino, Gubbio, Impruneta, Laterza, Laveno Mombello, Lodi, Mondovì, Montelupo Fiorentino, Napoli-Capodimonte, Nove, Oristano, Orvieto, Pesaro, San Lorenzello, Santo Stefano di Camastra, Sciacca, Sesto Fiorentino, Squillace, Urbania i Vietri sul Mare. Każdy z nich przedstawił ceramikę współczesną opartą na historycznych wzorach lub inspirowaną dawną wytwórczością. Te ceramiczne „wizytówki” poszczególnych regionów stanowiły także przykład kunsztu włoskiego rzemiosła.

Wystawa została przygotowana we współpracy z Włoskim Stowarzyszeniem Miast Ceramiki (AiCC), Europejskim Stowarzyszeniem Miast Ceramiki (AEiCC) oraz Stowarzyszeniem Włosko-Polskim w Salerno i Prowincji (A.I.P.SA.P.). Kuratorem wystawy była Viola Emaldi, dyrektor ITS Tonito Emiliani – Instituto Tecnico Superiore per il Prodotto Ceramico w Faenzie.

„Magia włoskiej ceramiki”

Od sierpnia do września 2017 r. muzeum wraz ze Stowarzyszeniem Gmin Ceramicznych Rzeczypospolitej Polskiej zaprezentowało efekt międzynarodowego projektu „Magia włoskiej ceramiki” zrealizowanego we współpracy z włoską nadmorską gminą o tradycjach ceramicznych – Vietri sul Mare. Na wzornictwo wytwarzanych tam wyrobów silny wpływ wywarła artystka polskiego pochodzenia – Irene Kowaliska, która przybyła na Wybrzeże Amalfitańskie w latach 30. XX w. i stworzyła rozpoznawalny styl naif vietrese do dziś inspirujący tamtejszych ceramików. W ramach współpracy przygotowano wystawę barwnej majoliki włoskiej z 18 zakładów działających obecnie na terenie Vietri sul Mare i kontynuujących dawne tradycje oraz wydano dwa katalogi: Irene Kowaliska. W micie śródziemnomorskim / Nel mito del Mediterraneo oraz Stoviglierie Vietresi. Magia włoskiej ceramiki. Naczynia z Vietri sul Mare. Ekspozycja prezentowana była również we Włoskim Instytucie Kultury w Krakowie w okresie od lipca do sierpnia 2017 r.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content