logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Wystawy stałe
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
ul. Kutuzowa 14

Na turystycznej mapie Bolesławca pojawiło się kolejne atrakcyjne miejsce związane z ceramicznym dziedzictwem regionu – Centrum Dawnych Technik Garncarskich (CDTG) przy ul. Kutuzowa 14. Powstanie CDTG wsparły lokalne firmy ceramiczne i Bolesławieckie Bractwo Ceramiczne, a także Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra H. Sucharskiego oraz Cech Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości.

Co się kryje w Centrum Dawnych Technik Garncarskich?

Na dziedzińcu CDTG można zwiedzić zabytkowy piec do wypalania ceramiki z XIX w. z systemem kanałów dymowych i kominem, który został przeniesiony z jednej z przedwojennych garncarni. Tu umieszczono również replikę Wielkiego Garnca z XVIII w., który przez stulecia był ceramiczną wizytówka miasta.

Budynek Centrum podzielony został na dwie strefy. Pierwsza z nich to profesjonalnie przygotowana przestrzeń warsztatowa zaopatrzona w niezbędny sprzęt i urządzenia, prezentująca pełen proces produkcji bolesławieckiej ceramiki oraz jednocześnie umożliwiająca wzięcie udziału w różnorodnych zajęciach prowadzonych przez instruktorów, m.in. w zajęciach toczenia na kole bądź dekorowania naczyń.

W drugiej strefie zaprezentowana została wystawa promującą wyroby 34 zakładów ceramicznych działających na terenie miasta i powiatu bolesławieckiego. W specjalnie zaaranżowanych salach CDTG, inspirowanych wnętrzem garncarni, zestawiono różnorodne wyroby ceramiczne, stanowiące “wizytówki” poszczególnych zakładów i jednocześnie ukazujące bogactwo oraz różnorodność bolesławieckich form i dekoracji. Nowoczesną ekspozycję dopełnia multimedialne „Vademecum współczesnej ceramiki bolesławieckiej”, będące stale rozwijanym kompendium wiedzy na temat współczesnych producentów kamionki w naszym regionie, zawierające historię zakładów, sylwetki najważniejszych artystów, projektantów i dekoratorów ceramiki. W zamyśle organizatorów zarówno wystawa, jak i multimedia będą stale rozbudowywane oraz aktualizowane dzięki współpracy muzeum z zakładami ceramicznymi. Wystawa w atrakcyjny sposób prezentuje wpływ tradycji na współczesne zdobnictwo ceramiki, a multimedia są dostępne w trzech językach: polskim, czeskim i angielskim.

Ekspozycji ceramiki towarzyszy wystawa Via Fabrilis, prezentująca kilkadziesiąt instytucji należących do szlaku dawnych rzemiosł. Wnętrze sali zostało zaaranżowane w sposób przyjazny dzieciom i wyposażone w atrakcje adresowane zarówno do najmłodszych jak i całych rodzin.

Na wyższych kondygnacjach CDTG można zobaczyć dalszą część wystawy promującej ceramikę bolesławiecką, a także zapoznać się z procesem projektowania i tworzenia ceramiki. Zwiedzający mają wyjątkową okazję m.in. obejrzenia rysunków autorstwa cenionych projektantów powojennej ceramiki bolesławieckiej oraz filmu prezentującego powstawanie bolesławieckiej kamionki.

Budynek został dostosowany do osób z niepełnosprawnościami.

Co można robić w CDTG?

Zwiedzanie:
Budynek można zwiedzać indywidualnie, jak i grupowo bez konieczności korzystania z usług przewodnika. Dla najmłodszych zwiedzających przygotowano specjalne miejsca umożliwiające zabawę. Na zewnątrz polecamy gorąco zwiedzanie autentycznego pieca do wypału ceramiki wraz z kominem z przełomu XIX i XX w.
Godziny otwarcia: od wtorku do soboty w godzinach od 10.00 do 16.00.

Warsztaty:
Oferujemy warsztaty toczenia na kole, zdobienia ceramiki, tworzenia płaskorzeźb oraz  rzeźb małych formatów, odlewania naczyń w formie oraz odciskania w formach gipsowych.  
Godziny warsztatów: pierwsze zajęcia rozpoczynają się o 11:00, ostatnie zajęcia o 14:00, czas pojedynczych warsztatów wynosi ok 50 minut
dla grup zorganizowanych i osób indywidualnych po uprzednim umówieniu terminu
– prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem 75 644 22 00 lub e-mailowy na adres: poczta@muzeum.boleslawiec.net
– dodatkowo dla osób indywidualnych warsztaty organizowane w każdą sobotę o godz. 11:00, 12:00, 13:00 i 14:00.
Prosimy jednak o wcześniejszą rezerwację Państwa wizyty .

Zapraszamy do Centrum Dawnych Technik Garncarskich! Czekamy na Was, entuzjastów i miłośników ceramiki!

Prace adaptacyjne budynku Centrum Dawnych Technik Garncarskich odbyły się w ramach projektu „Centra dawnych rzemiosł na szlaku Via Fabrilis” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2019-2022. Projekt ten jest rozwinięciem stworzonej w 2008 r. m.in. przez Muzeum Ceramiki koncepcji polsko-czeskiego szlaku „Via Fabrilis”, łączącego miejsca związane z różnymi rzemiosłami. Wraz z upływem czasu do szlaku dołączali kolejni członkowie – obecnie obejmuje on 38 instytucji w 33 miejscowościach. Ostatni etap rozbudowy szlaku odbył się w latach 2019-2022 w ramach projektu „Centra dawnych rzemiosł na szlaku Via Fabrilis”. Zaplanowano wówczas powstanie trzech nowych centrów popularyzujących tematykę dawnych rzemiosł na istniejącym szlaku turystycznym „Via Fabrilis” łączącym polskie i czeskie ośrodki.
Partnerami projektu są Gmina Miejska Bolesławiec we współpracy z Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, Gmina Miejska Kłodzko we współpracy z Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku oraz Miasto Jaroměř we współpracy z Městské muzeum v Jaroměři.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content