logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

Na turystycznej mapie Bolesławca pojawiło się kolejne atrakcyjne miejsce związane z ceramicznym dziedzictwem regionu – Centrum Dawnych Technik Garncarskich (CDTG) przy ul. Kutuzowa 14. Powstanie CDTG wsparły lokalne firmy ceramiczne i Bolesławieckie Bractwo Ceramiczne, a także Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra H. Sucharskiego oraz Cech Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości.

Co się kryje w Centrum Dawnych Technik Garncarskich?

Na dziedzińcu CDTG można zwiedzić zabytkowy piec do wypalania ceramiki z XIX w. z systemem kanałów dymowych i kominem, który został przeniesiony z jednej z przedwojennych garncarni. Tu umieszczono również replikę Wielkiego Garnca z XVIII w., który przez stulecia był ceramiczną wizytówka miasta.

Budynek Centrum podzielony został na dwie strefy. Pierwsza z nich to profesjonalnie przygotowana przestrzeń warsztatowa zaopatrzona w niezbędny sprzęt i urządzenia, prezentująca pełen proces produkcji bolesławieckiej ceramiki oraz jednocześnie umożliwiająca wzięcie udziału w różnorodnych zajęciach prowadzonych przez instruktorów, m.in. w zajęciach toczenia na kole bądź dekorowania naczyń.

W drugiej strefie zaprezentowana została wystawa promującą wyroby 34 zakładów ceramicznych działających na terenie miasta i powiatu bolesławieckiego. W specjalnie zaaranżowanych salach CDTG, inspirowanych wnętrzem garncarni, zestawiono różnorodne wyroby ceramiczne, stanowiące “wizytówki” poszczególnych zakładów i jednocześnie ukazujące bogactwo oraz różnorodność bolesławieckich form i dekoracji. Nowoczesną ekspozycję dopełnia multimedialne „Vademecum współczesnej ceramiki bolesławieckiej”, będące stale rozwijanym kompendium wiedzy na temat współczesnych producentów kamionki w naszym regionie, zawierające historię zakładów, sylwetki najważniejszych artystów, projektantów i dekoratorów ceramiki. W zamyśle organizatorów zarówno wystawa, jak i multimedia będą stale rozbudowywane oraz aktualizowane dzięki współpracy muzeum z zakładami ceramicznymi. Wystawa w atrakcyjny sposób prezentuje wpływ tradycji na współczesne zdobnictwo ceramiki, a multimedia są dostępne w trzech językach: polskim, czeskim i angielskim.

Ekspozycji ceramiki towarzyszy wystawa Via Fabrilis, prezentująca kilkadziesiąt instytucji należących do szlaku dawnych rzemiosł. Wnętrze sali zostało zaaranżowane w sposób przyjazny dzieciom i wyposażone w atrakcje adresowane zarówno do najmłodszych jak i całych rodzin.

Na wyższych kondygnacjach CDTG można zobaczyć dalszą część wystawy promującej ceramikę bolesławiecką, a także zapoznać się z procesem projektowania i tworzenia ceramiki. Zwiedzający mają wyjątkową okazję m.in. obejrzenia rysunków autorstwa cenionych projektantów powojennej ceramiki bolesławieckiej oraz filmu prezentującego powstawanie bolesławieckiej kamionki.

Budynek został dostosowany do osób z niepełnosprawnościami.

Co można robić w CDTG?

Zwiedzanie:
Budynek można zwiedzać indywidualnie, jak i grupowo bez konieczności korzystania z usług przewodnika. Dla najmłodszych zwiedzających przygotowano specjalne miejsca umożliwiające zabawę. Na zewnątrz polecamy gorąco zwiedzanie autentycznego pieca do wypału ceramiki wraz z kominem z przełomu XIX i XX w.
Godziny otwarcia: od wtorku do soboty w godzinach od 10:00 do 16:00.
Wstęp do końca listopada 2023 r. jest bezpłatny.

Warsztaty:
Oferujemy warsztaty toczenia na kole, zdobienia ceramiki, tworzenia płaskorzeźb oraz  rzeźb małych formatów, odlewania naczyń w formie oraz odciskania w formach gipsowych.  
Godziny warsztatów: pierwsze zajęcia rozpoczynają się o 10:00, ostatnie zajęcia o 14:00, czas pojedynczych warsztatów wynosi ok 50 minut
dla grup zorganizowanych i osób indywidualnych po uprzednim umówieniu terminu
– prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem 75 644 00 90 lub e-mailowy na adres: poczta@muzeum.boleslawiec.net
– dodatkowo dla osób indywidualnych warsztaty organizowane w każdą sobotę o godz. 11:00, 12:00, 13:00 i 14:00.
Do końca listopada 2023 r. udział w warsztatach jest bezpłatny. Prosimy jednak o wcześniejszą rezerwację Państwa wizyty .

Zapraszamy do Centrum Dawnych Technik Garncarskich! Czekamy na Was, entuzjastów i miłośników ceramiki!

Prace adaptacyjne budynku Centrum Dawnych Technik Garncarskich odbyły się w ramach projektu „Centra dawnych rzemiosł na szlaku Via Fabrilis” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2019-2022. Projekt ten jest rozwinięciem stworzonej w 2008 r. m.in. przez Muzeum Ceramiki koncepcji polsko-czeskiego szlaku „Via Fabrilis”, łączącego miejsca związane z różnymi rzemiosłami. Wraz z upływem czasu do szlaku dołączali kolejni członkowie – obecnie obejmuje on 38 instytucji w 33 miejscowościach. Ostatni etap rozbudowy szlaku odbył się w latach 2019-2022 w ramach projektu „Centra dawnych rzemiosł na szlaku Via Fabrilis”. Zaplanowano wówczas powstanie trzech nowych centrów popularyzujących tematykę dawnych rzemiosł na istniejącym szlaku turystycznym „Via Fabrilis” łączącym polskie i czeskie ośrodki.
Partnerami projektu są Gmina Miejska Bolesławiec we współpracy z Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, Gmina Miejska Kłodzko we współpracy z Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku oraz Miasto Jaroměř we współpracy z Městské muzeum v Jaroměři.

Skip to content