logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   kontakt | PL | CZ | EN

Promocja za granicą

Japoński miesięcznik Fujingaho

W sierpniu 2017 r. Bolesławiec odwiedzili redaktorzy prestiżowego japońskiego miesięcznika „Fujingaho” wydawanego od ponad 100 lat przez Hearst Corporation w Tokio. Dziennikarze uczestniczyli w wydarzeniach przygotowanych w ramach Bolesławieckiego Święta Ceramiki. Zwiedzali Muzeum Ceramiki i Bolesławiecki Ośrodek Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki, zapoznali się też z działalnością Stowarzyszenia Gmin Ceramicznych Rzeczypospolitej Polskiej. Odwiedzili również sześć firm ceramicznych, które swoje produkty sprzedają na rynku japońskim, a należą do nich: „Ceramika Artystyczna” Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego, Zakłady Ceramiczne „Bolesławiec”, Fabryka Naczyń Kamionkowych „Manufaktura”, „Galia” Ceramika Użytkowa, Ceramika „Millena” i Ceramika Bolesławiecka „Kalich”. Redakcja uczestniczyła ponadto w specjalnej prezentacji przygotowanej przez Janinę Bany-Kozłowską, głównego projektanta w Zakładach Ceramicznych „Bolesławiec”, oraz Annę Bober-Tubaj, dyrektora Muzeum Ceramiki.

Obszerny, 18-stronicowy artykuł promujący bolesławiecką ceramikę ukazał się w 2018 r. w styczniowym wydaniu miesięcznika. Tekst zawiera dużo informacji o mieście, dawnej i współczesnej ceramice, a także praktyczne wskazówki, w jaki sposób można dotrzeć do Bolesławca. Japończycy podkreślają w swoim tekście cenioną przez nich bardzo wysoko polską gościnność, z uznaniem też piszą o polskiej kuchni. Koordynatorem pobytu redakcji japońskiej w Bolesławcu było Muzeum Ceramiki.

Japońskie wydawnictwo Micans Books

W grudniu 2015 r. w bolesławieckich zakładach ceramicznych i w Muzeum Ceramiki gościli redaktorzy z Japonii: Ai Otsuka, Shizuko Ohashi, Sakiyo Kajio i Izumi Fujita, którzy podjęli się zadania zebrania materiałów do publikacji poświęconej współczesnej ceramice bolesławieckiej. Goście zwiedzili bolesławieckie muzeum, gdzie uczestniczyli również w pokazie tzw. „Zdobinek” – malowania na ciele wzorów nawiązujących do tradycyjnej dekoracji stempelkowej. W Zakładach Ceramicznych Bolesławiec po linii produkcyjnej oprowadzała ich główna projektantka Janina Bany-Kozłowska. W Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna” spotkali się z prezes Heleną Smoleńską, która przybliżyła historię firmy. Po Fabryce Naczyń Kamionkowych „Manufaktura” delegację oprowadziła prezes Małgorzata Szewczyk-Smoleńska. Redakcja japońska złożyła także wizytę w Ceramice Artystycznej „Wiza” w Parowej, gdzie spotkała się z założycielem firmy Stanisławem Wizą, oraz Ceramikę „Millena” w Parzycach, której historię przybliżyli właściciele: Dariusz Sikorski i Wiesława Seneszyn.

Japońska firma Kersen Inc.

Dowodem zainteresowania bolesławiecką kamionką była wizyta delegacji japońskiej firmy Kersen Inc., która gościła w Bolesławcu w 2013 r. Wizyta miała na celu zgromadzenie materiałów dotyczących wytwórczości ceramicznej w „mieście dobrej gliny”. Japończycy zwiedzili miasto i kilka zakładów ceramicznych, gdzie zapoznali się z technologią i bogatym asortymentem produkcji. W Muzeum Ceramiki przedstawiono im historię rzemiosła garncarskiego i eksponaty powstałe w Bolesławcu od XIII do XX w. W trakcie pobytu goście z Japonii zgromadzili bogatą dokumentację, która posłużyła za materiał do publikacji zatytułowanej „Ceramika z Bolesławca”. – pierwszego na rynku japońskim wydawnictwa poświęconego w całości bolesławieckiej ceramice. Spotkała się ona z entuzjastycznym przyjęciem czytelników, zdobywając pierwsze miejsce w rankingu popularności w swojej kategorii w japońskim sklepie Amazon.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content