Wystawa historyczna „1813 – 2013. Dwusetna rocznica kampanii napoleońskiej na Śląsku 1813 r.”

Rocznica śląskiej kampanii 1813 r. świętowana była w Bolesławcu w dniach 6. i 7. września 2013 r. Jednym z głównych elementów obchodów było otwarcie wystawy historycznej. W piątek, 6. września o godz. 17.00 w budynku Działu Historii Miasta Muzeum Ceramiki przy ul. Kutuzowa 14 odbył się wernisaż wystawy „1813 – 2013. Dwusetna rocznica kampanii napoleońskiej na Śląsku 1813 r.”. Ekspozycja przygotowana została przez Muzeum Ceramiki w oparciu o zbiory własne oraz szereg cennych i interesujących obiektów, wypożyczonych z innych muzeów z Polski, Rosji i Niemiec oraz z licznych kolekcji prywatnych. Obok elementów uzbrojenia i umundurowania wojsk tamtego okresu zaprezentowane zostały dzieła sztuki – obrazy, grafiki a także figurki, upamiętniające najważniejsze osobistości i wydarzenia z tamtego czasu. Ponadto eksponowane są oryginalne dokumenty, numizmaty i przedmioty kultury materialnej. Do najcenniejszych eksponatów należą: monumentalny obraz „Biwak nad Berezyną” pędzla Wojciecha Kossaka, wypożyczony z Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu oraz ręcznie haftowana teka – aktówka cesarza Napoleona ze zbiorów Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Ciekawy jest również zbiór przedmiotów upamiętniających 100. lecie kampanii 1813 r. ze zbiorów Schlesisches Museum zu Görlitz. Zainteresowanie zwiedzających zwróci zapewne duża makieta z fragmentem bitwy przedstawiającym atak kawalerii napoleońskiej pod Waterloo z Muzeum Napoleońskiego w Witaszycach. Podczas wernisażu obecni byli goście reprezentujący instytucje i muzea współpracujące i biorące udział w organizacji obchodów. Wśród zaproszonych znaleźli się: Władimir Tkaczew – Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej w Poznaniu, Bartłomiej Ostrowski – Dyrektor Wydziału Współpracy z Zagranicą i Projektów Międzynarodowych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, przedstawiciele Muzeum Artylerii w Sankt Petersburgu, Historyczno-Artystycznego Muzeum Obwodu Kalingradzkiego, Muzeum w Smoleńsku, Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury w Warszawie, Haus Schlesien w Königswinter – Heisterbacherrott oraz rekonstruktorzy z Polski i Niemiec. Wystawa prezentowana będzie do połowy października.