Finał projektu „Ocalić od zapomnienia – Sybiracy” w bolesławieckim Muzeum Ceramiki

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu zaprasza *14.09.2013 r. o godz. 16.00 do budynku Działu Historii Miasta przy ul. M. Kutuzowa 14* na uroczyste zakończenie projektu „Ocalić od zapomnienia – Sybiracy”.

Projekt realizowany był przez Gimnazjum Samorządowe nr 2 im. Polaków Zesłanych na Sybir we współpracy z Bolesławieckim Kołem Związku Sybiraków i Działem Historii Miasta Muzeum Ceramiki. Honorowy patronat nad projektem objął Prezydent Miasta Bolesławiec Piotr Roman oraz Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Głównym celem projektu było zebranie, utrwalenie i spopularyzowanie wiedzy o losach Polaków zesłanych w różne regiony Rosji, a w szerszej perspektywie poznanie historii ludzi tworzących naszą Małą Ojczyznę.

Spotkaniu z członkami Koła Związku Sybiraków towarzyszyć będzie promocja publikacji zatytułowanej: „Nie mieliśmy dzieciństwa. Wspomnienia bolesławieckich sybiraków”. Zamieszczone w książce biogramy dotyczą zesłańczych losów ludzi, którzy powrócili z „nieludzkiej ziemi”. Wszystkie historie są wyjątkowe i niezwykłe, bo zebrane i opracowane przez bardzo młodych ludzi, którzy w większości po raz pierwszy zetknęli się z historią zesłańców. W powstanie książki zaangażowało się 18 nauczycieli i 121 uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Podczas uroczystości zostaną wręczone nagrody dla autorów najciekawszych biogramów oraz opiekunów projektu.

Projekt realizowany jest w ramach ogólnopolskiej akcji: Europejskie Dni Dziedzictwa 2013 pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.