logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   kontakt | PL | CZ | EN

Wystawa „50 lat Plenerów Ceramiczno-Rzeźbiarskich w Bolesławcu” w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu

23 sierpnia 2014 r. o godz. 18.00, w Dziale Historii Miasta bolesławieckiego Muzeum przy ul. Kutuzowa 14 odbędzie się wernisaż wystawy jubileuszowej „50 lat Plenerów Ceramiczno-Rzeźbiarskich w Bolesławcu”. To niezwykła ekspozycja, stanowiąca próbę podsumowania tego długiego i interesującego okresu artystycznej działalności artystów-ceramików w Bolesławcu.

Plenery Ceramiczno-Rzeźbiarskie w Bolesławcu to impreza wyjątkowa. Przez 50 lat trwania zmieniała rangę i zasięg, by z czasem zyskać miano plenerów międzynarodowych. W tym okresie w Bolesławcu gościło kilkuset artystów z całego świata – ludzi o różnej wrażliwości, odmiennym postrzeganiu rzeczywistości, których jednak łączyło jedno – Sztuka. Plenery są niezwykłe również pod względem różnorodności powstałych w czasie ich trwania prac. Wszystkie łączy jednak materiał – Glina, która w rękach artystów staje się niemal żywa i zyskuje niepowtarzalną formę.

Wystawie towarzyszy publikacja, nad którą patronat honorowy objęli: Prezydent Miasta Bolesławiec – Piotr Roman i Prezes Zarządu Okręgu Wrocławskiego Związku Artystów Plastyków – Piotr Wieczorek, którzy przez lata wspierali to artystyczne przedsięwzięcie.

Wydawnictwo podzielono na dwie części. Pierwsza z nich zawiera teksty o charakterze eseistycznym, autorstwa: Piotra Wieczorka (Prezesa Zarządu Okręgu Wrocławskiego Związku Polskich Artystów Plastyków), Zbigniewa Makarewicza (wykładowcy na Wydziale Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu), Ariadny Sarnowicz (historyka sztuki, wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu), Ewy Han (krytyka sztuki, dziennikarki, właścicielki galerii Academia Nova we Wrocławiu) i Krystyny Gay-Kutschenreiter (komisarza artystycznego plenerów w okresie 1990 – lipiec 2005). To osoby były przez lata związane w sposób niezwykle silny z plenerami, stąd też nie brak w ich wypowiedziach słów emocjonalnych i pełnych wzruszeń.

W drugiej części publikacji umieszczono biogramy artystów, uczestniczących w plenerach w latach 1964-2014, stworzone na podstawie wydanych do tej pory i dostępnych katalogów.

Kuratorem wystawy w bolesławieckim Muzeum jest długoletnia komisarz Plenerów Ceramiczno-Rzeźbiarskich, wybitna artystka ceramik Krystyna Gay-Kutschenreiter.

Wystawę można zwiedzać w Dziale Historii Miasta Muzeum Ceramiki w Bolesławcu przy ul. Kutuzowa do końca września 2014, w godzinach: 10.00-16.00 (od wtorku do soboty) i od 11.00 do 16.00 (w niedziele).

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content