logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   kontakt | PL | CZ | EN

Wernisaż wystawy „50 lat Plenerów Ceramiczno-Rzeźbiarskich w Bolesławcu”

Wernisaż wystawy uświetniającej pół wieku istnienia bolesławieckich Plenerów Ceramiczno-Rzeźbiarskich miał 23 sierpnia 2014 r. o godz. 18.00. Na to wydarzenie do Działu Historii Miasta bolesławieckiego muzeum przybyła ogromna rzesza artystów i miłośników sztuki. Długą listę znamienitych gości powitali w imieniu gospodarzy Anna Bober-Tubaj – dyrektor Muzeum Ceramiki i Krystyna Gay-Kutschenreiter – komisarz wystawy, artysta ceramik, wieloletni komisarz artystyczny plenerów. Następnie głos zabierali autorzy esejów zawartych w katalogu wystawy: Piotr Wieczorek – Prezesa Zarządu Okręgu Wrocławskiego Związku Polskich Artystów Plastyków, Ariadna Sarnowicz – historyk sztuki, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu i Ewa Han – krytyk sztuki, dziennikarka, właściciel galerii Academia Nova we Wrocławiu. Podzielili się oni z gośćmi swymi refleksjami dotyczącymi fenomenu, jakim pozostaje bolesławiecki plener – impreza o najdłuższej, jak się okazuje historii w Polsce oraz o jego znaczeniu dla rozwoju sztuki współczesnej w ostatnim półwieczu. Z kolei Prezydent Bolesławca – Piotr Roman opowiedział o ogromnym wpływie pleneru na rozwój kulturalny miasta i budowanie pozycji prężnego ośrodka ceramiki o znaczeniu europejskim. Podziękował też za wkład w istnienie i znaczenie pleneru byłym komisarzom artystycznym, którzy przybyli na uroczystość: Krystynie Strużynie-Kuneckiej, Annie Malickiej-Zamorskiej, Krystynie Gay-Kutschenreiter i Władysławowi Garnikowi. Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Bolesławiec, Janina Piestrak-Babijczuk podkreśliła natomiast wkład w istnienie plenerów bolesławieckich wytwórni ceramiki, które od lat przyjmują artystów, stwarzając im dogodne warunki do pracy. Składając podziękowania na ręce prezesów i właścicieli zakładów, zaznaczyła, że bez ich zaangażowania i dobrej woli plener nie miałby szans na istnienie.

Wystawa jubileuszowa bolesławieckiego Pleneru Ceramiczno-Rzeźbiarskiego ma charakter retrospektywny. Zaprezentowanych na niej zostało około 100 prac wykonanych przez twórców w podczas poszczególnych edycji imprezy. Dzieła zostały dobrane w ten sposób, by jak najlepiej odzwierciedlić charakter pleneru – wydarzenia artystycznego, gromadzącego artystów z różnych kręgów kulturowych i pokoleniowych, o różnych poglądach artystycznych, postrzeganiu rzeczywistości czy doświadczeniach. Ekspozycja obrazuje jednocześnie różne kierunki i przemiany w sztuce ostatniego półwiecza. Zobaczyć można na niej zarówno prace rzeźbiarskie z lat 60-tych XX w., jak i prace współczesne, wykonane przez młodych twórców na przestrzeni kilku ostatnich lat. Taki przekrój sprawia, że wystawa jest jedyną w swoim rodzaju próbą podsumowania niezwykłego zjawiska, jakim jest bolesławiecki plener. Oglądać ją można do końca września br.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content