logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Wyniki konkursu „Bolesławiec. Do trzech razy detal. Śladami bolesławieckich garncarzy”

Nasz ostatni konkurs należał do jednych z najtrudniejszych – zadaniem uczestników konkursu była poprawna identyfikacja 3 detali związanych z bolesławieckimi garncarzami na podstawie zamieszczonych zdjęć.

Prawidłową lokalizację wskazało 5 osób (nazwiska zostały podane zgodnie z kolejnością nadesłania odpowiedzi): Krzysztof Stanisław Skop, Agnieszka Kamińska, Joanna Wiaderna, Joanna Wojtowicz oraz Julianna Poliwka.

 

Nagrody w postaci wydanej przez Muzeum Ceramiki publikacji „Ceramika bolesławiecka w kolekcjach muzealnych”, prezentującej zbiór lokalnych wyrobów ceramicznych, od naczyń z 2. poł. XIII w. po współczesne projekty powstałe w trzech największych bolesławieckich zakładach można odbierać od 13 lipca 2022 r. w Dziale Historii Miasta przy ul. M. Kutuzowa 14 (od poniedziałku do soboty w godz. 10.00–16.00, w niedziele w godz. 11.00–16.00).

Ceramika bolesławiecka w kolekcjach muzealnych

Rozwiązanie konkursu

Zdjęcie nr 1 – Płyta nagrobna Matthesa These na wschodniej elewacji Bazyliki Maryjnej przy ul. Kościelnej 3


Bolesławiecki garncarz Matthes These w 1608 r. wykupił ojcowski warsztat wraz z wyposażeniem znajdujący się na Dolnym Przedmieściu przy Młynówce. Sprawy podziału majątku ciągnęły się przez kilka lat, ponieważ jeszcze w 1615 r. spłacał matkę i troje rodzeństwa. Matthes These zmarł 15 listopada 1625 r. w wieku 53 lat.

Na zachowanej płycie można odczytać napis:
„ANNO 1625 DEN 15. NOVEMBER IST IN GOTT SELIG VORSCH(I)EDEN MATT(H)ES THESE. TÖPFER AL(L)HIER(,) SEINES ALTERS 53 IHAR(,) DEME GOTT EINE FRÖLIC(H)E AUFFERSTEHUNG ZUM EWIGEN LEBEN GEBEN UND VORLEIHEN WOLTE. 1 JOHANN DAS BLUT JESU CHRISTI REINIGET UNS VON ALLEN UNSEREN SÜNDEN. RÖM. 14: LEBEN WIR(,) SO LEBEN WIR DEM HERREN(,) STERBEN WIR(,) SO STERBEN WIR DEM HERREN”

W tłumaczeniu:
„Roku 1625, 15. listopada, został zbawiony w Bogu Matthes These. Garncarz w wieku 53 lat, któremu Bóg zechciał dać radosne zmartwychwstanie do życia wiecznego.
1 Jan (1,7) Krew Jezusa, Syna Jego, oczyszcza nas z wszelkiego grzechu.
Rz 14 (,8) Jeżeli bowiem żyjemy, żyjemy dla Pana; jeżeli zaś umieramy, umieramy dla Pana”.

Na płycie widoczne jest też najstarsze znane przedstawienie herbu bolesławieckich garncarzy – koło garncarskie i znajdujące się na nim naczynie oraz inicjały garncarza „MT”.

Zdjęcie nr 2 – Sgraffito na elewacji budynku wielorodzinnego przy ul. Dolne Młyny 57–59

Wykonane w technice sgraffito, ponadnaturalnej wielkości przedstawienie rzemieślników przy pracy – toczącego na kole garncarza i niosącego naczynia pomocnika – znajduje się na ścianie szczytowej jednego z budynków zabudowy szeregowej, wzniesionej pomiędzy 1939 a 1943 r., podczas etapu intensywnej rozbudowy urbanistycznej północnej części miasta.

W zabudowie znajduje się jeszcze drugie sgraffito z murarzem. Oba przedstawienia podkreślały charakter dzielnicy, w której zamieszkiwali głównie rzemieślnicy i robotnicy.

Zdjęcie nr 3 – Zwornik portalu budynku mieszkalnego przy ul. Zgorzeleckiej 31

Najtrudniejszy do odszukania detal mieści się na portalu domu przy ul. Zgorzeleckiej 31 od strony podwórka. Na zworniku umieszczono herb bolesławieckich garncarzy – koło garncarskie i znajdujące się na nim naczynie, z którego wyrastają kwiaty – oraz wyryty napis: „Anno 1739” i inicjały „JCM” (Johann Caspar Metzner).

Mistrz garncarski Metzner po raz pierwszy był wzmiankowany w kronikach miejskich w 1728 r., a funkcję starszego cechu garncarzy pełnił od 1760 r.  Należący do niego budynek przy ówczesnej Görlitzerstraβe 31 spłonął podczas pożaru miasta  w 1739 r., ale wkrótce został odbudowany. Johann Caspar Metzner był jednym z pięciu bolesławieckich garncarzy przeciwstawiających się w 1759 r. powstaniu szóstej garncarni w mieście. Mistrzowie garncarscy, którzy pilnie strzegli swego prawa utrzymania stałej liczby 5 warsztatów, powołali się na przywileje cechowe, a także duże prawdopodobieństwo zaszkodzenia istniejącym rynkom zbytu. Uwzględniając argumenty garncarzy władze miejskie nie zezwoliły na powstanie szóstej garncarni.   

Obecna lokalizacja portalu związana jest prawdopodobnie z przebudową przeprowadzoną przez Engelharda Gansela w 1849 r., kiedy został on przeniesiony z frontu na tył budynku.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content