logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Stempelkiem i pędzlem malowane

Jacek Chyła

Jacek Chyła

„Ceramika Artystyczna”
Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego

Z wykształcenia mechanik samochodowy. Z „Ceramiką Artystyczną” Spółdzielnią Rękodzieła Artystycznego związany zawodowo od 1986 r. Początkowo pracował jako mechanik dbający o utrzymanie dobrego stanu technicznego maszyn i pomp do mas. Wkrótce został przeniesiony na malarnię, gdzie powierzono mu powielanie dekoracji. Obecnie maluje dekoracje produkcyjne i unikatowe, a także projektuje własne wzory. Do produkcji wprowadzono ponad 160 dekoracji limitowanych i produkcyjnych jego autorstwa.

Inspiruje go otaczający świat – interesujący detal, przedmiot budzący ciekawe skojarzenia, a nawet kropla deszczu. Czasami pracuje jednocześnie nad kilkoma pomysłami, tworząc swoiste „szkice” na ceramicznych naczyniach. Lubi pracować zarówno stemplem, jak i pędzlem, bo w jego ocenie połączenie to poszerza możliwości projektowania. Równie chętnie tworzy dekoracje geometryczne, jak i naturalistyczne. Kompozycje monochromatyczne, czasami przełamane barwnym akcentem, ceni wyżej niż wielokolorowe. Podkreśla, że ceramika to zupełnie inny materiał niż papier i odmiennie się na nim maluje, ponieważ biskwit zupełnie inaczej przyjmuje farbę. Trzeba też pamiętać o stosowaniu odpowiednich barw, umieć przewidywać zamierzony efekt, gdyż po wypaleniu uzyskuje się zupełnie inne kolory.

Wśród stosowanych przez niego motywów można odnaleźć rozłożone swobodnie na całej powierzchni drobne kwiatki (1663X, 1661X) czy jagódki (135A, 135X). Ten ostatni motyw całkiem odmiennie prezentuje się na zestawie do sushi, gęsto pokrywając płaszczyznę i tworząc delikatną kompozycję idealnie współgrającą z formą naczyń (1658X). Od wielu lat w sprzedaży znajduje się niezwykle popularny wzór złożony z dużych kwiatów i pasm stempelków w różnorodnych tonacjach kolorystycznych – błękitu, zieleni i żółci (U408A U408B, U408), który podoba się zwłaszcza amerykańskim odbiorcom.

Wielobarwne i zagęszczone kompozycyjnie są też jego inne dekoracje: skomponowany z listków i kwiatków wzór do świątecznego zestawu wielkanocnego (1200X), stempelkowe pasma w tonacjach błękitno-zielonej i błękitno-żółtej (489X, 189X), a także złożone z gwiazdek bądź kwiatków wzory w kontrastowo zestawionych kolorach bieli i kobaltu (247X, 119X). Zupełnie inaczej natomiast prezentuje się subtelna i oszczędna w wyrazie dekoracja z motywem aniołków i gwiazdek (1410X), zdobiąca kolekcję bożonarodzeniową.

J. Chyła projektuje też dekoracje malarskie. Warto wymienić niezwykle interesującą kolekcję o tematyce pszczelarskiej, w nasyconej, ciepłej tonacji kolorystycznej, w której pojawiają się widoki sadów oraz motywy pszczół i uli (L74, U4707, U4251). Spośród wzorów w tej serii wyróżnia się szczególnie limitowana edycja L45, świetnie zharmonizowana z kształtami pojemników do miodu.

Nowa linia zdobnicza J. Chyły, obejmująca dekoracje talerzy, kubków, pojemników i wazonów, to szereg barwnych i naturalistycznych przedstawień kogutów, powstałych z inspiracji sztuką ludową. Godna uwagi jest również kolekcja „Ciemny las”, w której projektant kontrastowo zestawił ciemne kształty drzew z jasnymi wizerunkami zwierząt, uzyskując efekt nocnego lasu, w którym zwierzęce sylwetki pojawiają się niczym cienie. Wśród starszych prac wyróżnia się wazon z przedstawieniami bolesławieckich świątyń, wykonany w darze dla Jana Pawła II, oraz dzbanek zdobiony popiersiem Fryderyka Chopina i zapisem nutowym na pięciolinii.

Naczynia z dekoracjami autorstwa J. Chyły były prezentowane na następujących wystawach zbiorowych i targach:

2018 „Nowe wzornictwo w ceramice bolesławieckiej – Barwy Niepodległej. Wystawa «Ceramiki Artystycznej» Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego” , Bolesławiecki Ośrodek Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki, Bolesławiec

2016 „Sztuka z ognia. Naczynia kamionkowe «Ceramiki Artystycznej» Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego w Bolesławcu”, Muzeum Wsi Mazowieckiej, Sierpc

2010-2016 Prezentacja i sprzedaż naczyń ceramicznych w dekoracji U408 w kanale telesprzedażowym TV QVC, The Zanger Company (Stany Zjednoczone)

2004 „Wzornictwo «Ceramiki Artystycznej»”, Bolesławiecki Ośrodek Kultury

2002 „Projektanci «Ceramiki Artystycznej»”, Muzeum Ceramiki, Bolesławiec

2000-2011 Międzynarodowe Targi „Ambiente”, Frankfurt nad Menem

1998 „Kamionka Bolesławiecka”, Biuro Wystaw Artystycznych, Jelenia Góra

1997 „Dni Dolnego Śląska”, Ostrawa (Czechy)

1996 „Ceramika Artystyczna”, Instytut Wzornictwa Przemysłowego, Warszawa

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content