Łaziska i Wartowice

Śladami Leona Piątkowskiego
w 100. rocznicę urodzin

26 czerwca 2022 r. minęła setna rocznica urodzin Leona PIątkowskiego, wybitnego bolesławieckiego regionalisty, krajoznawcy i propagatora turystyki pieszej, kajakowej i rowerowej. Leon Piątkowski był bowiem jednym z pierwszych powojennych badaczy lokalnej historii i zabytków, a pozostawiona przez niego spuścizna stanowi bezcenne źródło wiedzy o naszym regionie. Pozostawił po sobie 24 tomy albumów ze szczegółowymi opisami, mapami i zdjęciami. Wykonał m.in. inwentaryzację krzyży pokutnych, głazów narzutowych, parków wiejskich i drzew pomnikowych w okolicach Bolesławca.

Korzystając z wakacyjnej pory, chcielibyśmy w cyklu postów zaproponować Państwu kilka pomysłów na krótkie wycieczki śladami Leona Piątkowskiego.

Leon Piątkowski uczy posługiwania się mapą

W pierwszej odsłonie zapraszamy do Łazisk i Wartowic.

29 marca 1956 r. grupa młodzieży z Koła Modelarni Szkutniczej Powiatowego Domu Harcerza (obecnie Młodzieżowy Dom Kultury im. St. Wyspiańskiego) pod przewodnictwem Leona Piątkowskiego wyruszyła na wyprawę “Po starych wyrobiskach”. PIerwszym punktem na trasie był dawny kamieniołom piaskowca na skraju Łazisk noszący nazwę Pokutujących Skał. “Nikt z uczestników nie wiedział o istnieniu tego skupiska skał, to też oprowadzani przeze mnie po labiryntach wszędzie okazywali podziw i zainteresowanie. Sporządzamy zdjęcie przy skale Sfinks, wędrujemy po wąwozach, likwidujemy zastawione przez kłusowników wnyki” – zapisano w relacji z wyprawy.

Po krótkim odpoczynku grupa ruszyła do Wartowic, gdzie odwiedziła kolejne nieczynne wyrobisko piaskowca, czyli tzw. Wartowickie Wąwozy. W ich pobliżu do dzisiaj działa zakład eksploatujący złoża tego kamienia. O tym, jak ważnym źródłem piaskowca były Wartowice, świadczy fakt, że w 1906 r. doprowadzono tutaj z Warty Bolesławieckiej bocznicę kolejową (zlikwidowaną tuż po wojnie). We wsi warto zobaczyć dwa ciekawe domy (nr 24 i 26) wzniesione z tego budulca, a także budynek dawnej gospody (nr 37), przy którym 70 lat temu wycieczkowicze mogli napić się wody z nieistniejącej już studni.

Jako ciekawostkę można dodać, że piaskowiec z Wartowic i innych kamieniołomów w okolicach Bolesławca posłużył do budowy wielu obiektów nie tylko w naszym mieście, ale także na przykład w Warszawie (Pałac Kultury i Nauki, Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa) i Berlinie (Katedra Berlińska i Reichstag).

100-lecie urodzin wielkiego regionalisty

Dowiedz się więcej o Leonie PIątkowskim