Wojna trzydziestoletnia na bolesławieckim Rynku

22 i 23 sierpnia br. na skarpie przy bolesławieckim Rynku zobaczyć można było widowisko historyczne, pokazujące realia z okresu wojny trzydziestoletniej. Spektakl zaprezentowały połączone czeskie grupy rekonstrukcyjne „Collegium Armatum” i „Svobodní Páni z Nymburka”. Widok oddziałów w XVII-wiecznych mundurach oraz huk dział i muszkietów wzbudzały powszechne zainteresowanie. Według ogólnych szacunków widowisko obejrzało w sumie przeszło 1.000 osób, zarówno mieszkańców Bolesławca, jak i gości, licznie przybyłych do miasta na tegoroczne obchody Święta Ceramiki. Pokaz stanowił jeden z elementów projektu „Bolesławiec-Vrchlabi. Śladami wspólnej przeszłości”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Czechy-Polska 2007-2013 oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.