Otwarcie wystawy stałej Działu Historii Miasta

Uroczyste otwarcie stałej ekspozycji, poświęconej historii Bolesławca miało miejsce 22 sierpnia 2009 roku w budynku Muzeum Ceramiki przy ul. Kutuzowa 14. Wśród licznie przybyłych gości byli zarówno przedstawiciele władz miasta, jak i powiatu. Otwarcie, którego dokonał prezydent Bolesławca Piotr Roman, poprzedziła inscenizacja historyczna z okresu wojny trzydziestoletniej. Na bolesławieckim rynku zaprezentowały ją czeskie grupy rekonstrukcyjne „Collegium Armatum” i „Svobodní Páni z Nymburka”.
Wernisaż był ukoronowaniem kilkunastu lat wysiłków zarówno pracowników muzeum, jak i licznego grona miłośników przeszłości miasta. Wystawę zbudowano w oparciu o gromadzone przez kilkanaście lat zbiory własne, przy wsparciu eksponatów wypożyczonych z innych muzeów i prywatnych kolekcji. Wnoszoną przez nie wiedzę poszerzają w sposób przystępny i atrakcyjny multimedia: kioski informacyjne, stanowiska do odsłuchiwania plików audio i oglądania plików wideo. Prezentacji towarzyszy bezpłatny informator, przybliżający specyfikę zbiorów, wydany przez firmę MONIATOWICZ FOTO STUDIO.