Wizyta japońskiego ambasadora w Muzeum Ceramiki

10 kwietnia 2015 r. w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu gościł ambasador Japonii Makoto Yamanaka. Japońska delegacja, w skład której weszli ambasador Japonii wraz z małżonką, prezes firmy NSK, doradca Stowarzyszenia Pracodawców Japońskich w Polsce „Shokokai” Katsuyuki Kambara z małżonką oraz Jacek Mendyk, specjalista w Ambasadzie Japonii gościli z wizytą poświęconą głównie możliwościom inwestycyjnym i nowym perspektywom gospodarczego rozwoju Bolesławca. W ramach bogatego programu jednym z punktów było zapoznanie się z historią miasta i dziejami bolesławieckiej kamionki.

Ambasador wraz z małżonką zwiedził Dział Ceramiki bolesławieckiego Muzeum, gdzie podziwiał zbiory oraz obejrzał film poświęcony historii bolesławieckiej kamionki. Szczególny podziw dyplomaty wzbudziły naczynia powstałe w bolesławieckiej Zawodowej Szkole Ceramicznej z całym bogactwem szkliw i dekoracji. Z dużym zainteresowaniem przyjął informację o tym, że najbardziej charakterystyczna dla bolesławieckiej ceramiki dekoracja stempelkowa powstała dopiero w latach 80. XIX w. Podczas rozmowy z dyrektorem Muzeum – Anną Bober-Tubaj, rozmawiali również na temat wpływów sztuki japońskiej na wzornictwo bolesławieckiej kamionki oraz kontaktów pomiędzy słynnym ceramikiem japońskim prof. Kosuke Hirano, dyrektorem Wydziału Ceramiki Wyższej Szkoły Technicznej w Tokio i dyrektorem bolesławieckiej Zawodowej Szkoły Ceramicznej, dr Wilhelmem Pukallem, które obejmowały nie tylko wzajemna wymianę wiedzy, ale także przekazanie interesujących wyrobów ceramicznych.