Historia bolesławieckiej kamionki w Warszawie

W miniony czwartek przedstawiciele bolesławieckiego Muzeum uczestniczyli w spotkaniu miłośników ceramiki w ramach cyklu pn. „Ceramiczne czwartki”, organizowanego przez Związek Ceramików Polskich w Centrum Promocji Kultury „Praga” w Warszawie. Spotkanie zostało zainicjowane przez prezesa Związku – Dariusza Osińskiego.

Agata Bojanowska oraz Barbara Glinkowska wygłosiły referat pt. „Nie tylko stempelki”, w którym przybliżyły historię bolesławieckiej ceramiki skupiając się głównie na wynikach ostatnich międzynarodowych projektów naukowo-badawczych prowadzonych przez Muzeum Ceramiki.

Wystąpieniu towarzyszyła prezentacja multimedialna przygotowana przez Krzysztofa Rajczakowskiego, zebrani goście mieli również okazje obejrzeć filmy poświęcone poszczególnym zagadnieniom z zakresu historii bolesławieckiej kamionki. Ponadto muzealnicy zaprezentowali wydane w ciągu ostatnich lat publikacje, które wzbudziły duże zainteresowanie wśród gości. W spotkaniu uczestniczyło około 40 osób, przedstawiciele środowisk naukowych i twórczych, archeolodzy, historycy, muzealnicy i kolekcjonerzy. Po wykładzie odbyła się żywa dyskusja, która dotyczyła zarówno zagadnień formalnych związanych z ceramiką, jak i metod pracy i dalszych planów naukowo-wystawienniczych Muzeum Ceramiki.

Idea spotkań branżowych ceramików i osób zainteresowanych tematem zrodziła się z potrzeby wymiany informacji oraz integracji środowiska. Początkowo spotkania, którym przewodniczył prezes Związku – Dariusz Osiński, odbywały się w herbaciarni przy ul. Bednarskiej w Warszawie, a znakiem rozpoznawczym była leżąca na stole cegła, na której podpisywali się uczestnicy. Z czasem ceramiczne czwartki zostały sformalizowane i jako cykle wykładów odbywają się w Centrum Promocji Kultury „Praga”.