Bolesławianie na I Kongresie Muzealników Polskich

W ubiegłym tygodniu pracownicy bolesławieckiego Muzeum Ceramiki wzięli udział w I Kongresie Muzealników Polskich, który odbył się w Łodzi. W tym bezprecedensowym, ogólnopolskim wydarzeniu wzięło udział łącznie 1250 osób: dyrektorzy i pracownicy muzeów, wykładowcy uniwersyteccy, przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, członkowie ICOM oraz przedstawiciele organizacji społecznych i stowarzyszeń związanych z sektorem kultury. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Trwający trzy dni Kongres otworzyła Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – prof. dr hab. Małgorzata Omilanowska. W kolejnych dniach w ramach referatów programowych oraz dyskusji panelowych omawiano problemy funkcjonowania muzeów we współczesnym, dynamicznie rozwijającym się świecie. Wiele uwagi poświęcono potrzebom zwiedzających oraz odbiorowi i funkcji muzealiów, zdominowanych w niektórych wypadkach przez multimedia.

Jeden z paneli dyskusyjnych zatytułowany „Szukając sensu w sprawozdawczych tabelkach” współtworzył Tadeusz Orawiec – pracownik bolesławieckiego Muzeum. Wśród sześciu prelegentów panel, znaleźli się także: Agnieszka Czekaj (kierownik Ośrodka Statystyki Kultury w Urzędzie Statystycznym w Krakowie), Lucyna Mizera (dyrektor Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli), dr Marek Rubnikowicz (dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu), Małgorzata Skwisz (kierownik Muzeum Regionalnego im. Wojciecha Dutkiewicza w Rogoźnie) oraz Dorota Wodnicka (dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi). Wspólnie wypracowane wnioski mają pomóc w stworzeniu jednolitych narzędzi i mechanizmów sprawozdawczych odnoszących się do działalności kulturalnej.

I Kongres Muzealników Polskich był także dobrą okazją do promowania działalności naukowej i projektów realizowanych przez Muzeum Ceramiki. Wśród uczestników szczególne zainteresowanie wzbudziły rezultaty działań transgranicznych realizowanych we współpracy z zagranicznymi instytucjami – działania wystawiennicze, wydawnicze i promocyjne. Kongres stał się także forum wymiany doświadczeń i nawiązywania kontaktów, które w przyszłości z pewnością zaowocują wspólnymi przedsięwzięciami. Organizatorami tego wydarzeni byli: Narodowe Centrum Kultury, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stowarzyszenie Muzealników Polskich, Stowarzyszenie Muzeów na Wolnym Powietrzu, Polskiego Komitetu Narodowego ICOM oraz Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.