logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   kontakt | PL | CZ | EN

Bolesławianie na I Kongresie Muzealników Polskich

W ubiegłym tygodniu pracownicy bolesławieckiego Muzeum Ceramiki wzięli udział w I Kongresie Muzealników Polskich, który odbył się w Łodzi. W tym bezprecedensowym, ogólnopolskim wydarzeniu wzięło udział łącznie 1250 osób: dyrektorzy i pracownicy muzeów, wykładowcy uniwersyteccy, przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, członkowie ICOM oraz przedstawiciele organizacji społecznych i stowarzyszeń związanych z sektorem kultury. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Trwający trzy dni Kongres otworzyła Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – prof. dr hab. Małgorzata Omilanowska. W kolejnych dniach w ramach referatów programowych oraz dyskusji panelowych omawiano problemy funkcjonowania muzeów we współczesnym, dynamicznie rozwijającym się świecie. Wiele uwagi poświęcono potrzebom zwiedzających oraz odbiorowi i funkcji muzealiów, zdominowanych w niektórych wypadkach przez multimedia.

Jeden z paneli dyskusyjnych zatytułowany „Szukając sensu w sprawozdawczych tabelkach” współtworzył Tadeusz Orawiec – pracownik bolesławieckiego Muzeum. Wśród sześciu prelegentów panel, znaleźli się także: Agnieszka Czekaj (kierownik Ośrodka Statystyki Kultury w Urzędzie Statystycznym w Krakowie), Lucyna Mizera (dyrektor Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli), dr Marek Rubnikowicz (dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu), Małgorzata Skwisz (kierownik Muzeum Regionalnego im. Wojciecha Dutkiewicza w Rogoźnie) oraz Dorota Wodnicka (dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi). Wspólnie wypracowane wnioski mają pomóc w stworzeniu jednolitych narzędzi i mechanizmów sprawozdawczych odnoszących się do działalności kulturalnej.

I Kongres Muzealników Polskich był także dobrą okazją do promowania działalności naukowej i projektów realizowanych przez Muzeum Ceramiki. Wśród uczestników szczególne zainteresowanie wzbudziły rezultaty działań transgranicznych realizowanych we współpracy z zagranicznymi instytucjami – działania wystawiennicze, wydawnicze i promocyjne. Kongres stał się także forum wymiany doświadczeń i nawiązywania kontaktów, które w przyszłości z pewnością zaowocują wspólnymi przedsięwzięciami. Organizatorami tego wydarzeni byli: Narodowe Centrum Kultury, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stowarzyszenie Muzealników Polskich, Stowarzyszenie Muzeów na Wolnym Powietrzu, Polskiego Komitetu Narodowego ICOM oraz Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.


Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content