Wieczór autorski w Muzeum Ceramiki na Kutuzowa

*Podczas tegorocznego Święta Ceramiki Muzeum Ceramiki w Bolesławcu zaprasza na spotkanie z rzeźbiarzem-ceramikiem Krystyną Gay-Kutschenreiter i fotografikiem Januszem Moniatowiczem. Wieczór autorski dwojga twórców rozpocznie się o godz. 19.00 w sobotę, 24 sierpnia na dziedzińcu Działu Historii Miasta przy ul. Kutuzowa 14.*

Wspólną wystawę czasową dwojga od lat związanych w Bolesławcem artystów – „Ogród” i „Impresje fotograficzne” – można podziwiać w budynku bolesławieckiego muzeum przy ul. Kutuzowa 14. Wśród rzeźb Krystyny Gay-Kutschenreiter przeważają misterne ażurowe kompozycje ceramiczne, wywołujące u odbiorców poczucie lekkości i nieograniczonych możliwości konstrukcyjnych materii. Fotografie Janusza Moniatowicza, będące artystyczną dokumentacją tworzenia ceramicznych rzeźb, podkreślają rolę zmagań rzeźbiarza z materią, poskramiania gliny w procesie powstawania dzieła. W sobotni wieczór wszyscy miłośnicy sztuki będą mieli sposobność raz jeszcze spotkać się z twórcami, którzy chętnie odpowiedzą na pytania związane ze swoją pracą, udzielą cennych wskazówek oraz podzielą się swoim bogatym doświadczeniem.

*Krystyna Gay–Kutschenreiter*, urodzona w Łodzi, studiowała na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu w Toruniu i na Wydziale Ceramiki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie uzyskała dyplom w pracowni prof. Rudolfa Krzywca. Obok rzeźby ceramicznej zajmuje się także ceramika unikatową. Od wielu lat mieszka i pracuje w Bolesławcu, gdzie zajmowała się kształceniem kadr dla przemysłu ceramicznego, a w latach 1990-2005 pełniła funkcję komisarza artystycznego organizowanych corocznie Ogólnopolskich i Międzynarodowych Plenerów Ceramiczno-Rzeźbiarskich. W swoim dorobku ma kilkanaście wystaw indywidualnych i udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jej prace, prócz bolesławieckiego muzeum, znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, BWA Jelenia Góra, Kunstforum Piaristen w Wiedniu oraz w wielu kolekcjach prywatnych.

*Janusz Moniatowicz*, bolesławianin z urodzenia, jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi i Akademii Filmowej FAMU w Pradze, gdzie ukończył Wydział Fotografii Artystycznej u prof. Jana Šmoka. Choć obecnie mieszka w Jeleniej Górze, ciągle czuje się silnie związany z naszym miastem. Od stycznia 2007 r. kieruje Oddziałem Karkonoskim Związku Polskich Artystów Fotografików. Jego fotografie prezentowane były na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, zdobywając liczne nagrody. Prace jego autorstwa znajdują się m.in.w kolekcjach Victoria & Albert Museum w Londynie, UMPRUM Muzeum w Pradze, Muzeum Spisza w Lewoczy, Galerii Artystów w Spiskiej Nowej Wsi, Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, BWA w Jeleniej Górze, w licznych zbiorach prywatnych. Od wielu lat jego zdjęcia publikowane są też w licznych wydawnictwach i albumach.