logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

1813 – 2013. Wystawa, konferencja i bitwa w dwusetną rocznicę kampanii napoleońskiej

*Rocznica śląskiej kampanii 1813 r. świętowana będzie w Bolesławcu w dniach 6. i 7. września 2013 r. Obchody będą miały bogaty i zróżnicowany program. Obok inscenizacji bitwy znajdzie się w nim wystawa historyczna i konferencja naukowa.*

W piątek, 6. września o godz. 17.00 w budynku Działu Historii Miasta Muzeum Ceramiki przy ul. Kutuzowa 14 odbędzie się wernisaż wystawy „1813 – 2013. Dwusetna rocznica kampanii napoleońskiej na Śląsku 1813 r.”. Ekspozycja przygotowana jest przez Muzeum Ceramiki w oparciu o zbiory własne oraz szereg cennych i interesujących obiektów, wypożyczonych z innych muzeów z Polski, Rosji i Niemiec oraz z licznych kolekcji prywatnych. Obok elementów uzbrojenia i umundurowania wojsk tamtego okresu zaprezentowane zostaną na niej dzieła sztuki – obrazy, grafiki i figurki, upamiętniające najważniejsze osobistości i wydarzenia z tamtego czasu, oryginalne dokumenty, numizmaty i przedmioty kultury materialnej. Do najcenniejszych eksponatów z należeć będą monumentalny obraz „Biwak nad Berezyną” pędzla Wojciecha Kossaka, wypożyczony z Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu oraz ręcznie haftowana teka cesarza Napoleona ze zbiorów Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Zainteresowanie zwiedzających zwróci też z pewnością monumentalna makieta ze scena bitwy francusko-rosyjskiej z Muzeum Napoleońskiego w Witaszycach. Wystawa prezentowana będzie we wrześniu i październiku.

W ten sam dzień, o godz. 9.00 w sali konferencyjnej Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki rozpocznie się międzynarodowa konferencja naukowa ,,200 lat epopei napoleońskiej”, która potrwa do godz. 15.00. Miłośnicy historii będą mieli rzadką sposobność wysłuchać prelekcji, dotyczących różnych aspektów okresu napoleońskiego, które wygłoszą naukowcy z Polski, Rosji i Niemiec. Wszystkie wystąpienia będą tłumaczone symultanicznie.

W sobotę, 7. września o godz. 16.00 na brzegu Bobru przy wiadukcie rozpocznie się inna atrakcja obchodów – rekonstrukcja bitwy o Bolesławiec między wojskami francuskimi a oddziałami koalicji antynapoleońskiej, jaka miała miejsce w sierpniu z 1813 roku. Militarny spektakl historyczny przy użyciu broni czarnoprochowej i armat wykonany zostanie przy udziale grup rekonstrukcyjnych okresu napoleońskiego z różnych miast Polski. Pokaz poprzedzony zostanie promocją publikacji „Opowieści napoleońskie Bolesławca”, przybliżającej w atrakcyjny i przystępny sposób najważniejsze dla miasta epizody i wydarzenia epoki napoleońskiej. Zarówno przed, jak i po bitwie wszyscy którzy odczują niedosyt wrażeń, będą mogli zwiedzić obozowisko wojskowe nad Bobrem i przekonać się naocznie, jak wyglądało ówczesne żołnierskie życie. Będzie to także niepowtarzalna okazja do bliskiego zapoznania się z elementami wyposażenie i ekwipunku żołnierskiego.

Imprezy upamiętniające rocznicę kampanii napoleońskiej realizowane są w ramach dwóch projektów, realizowanych przez Gminę Miejską Bolesławiec i niemieckiego partnera – Parafię Rzymsko-Katolicką pw. Wniebowzięcia NMP w Leutersdorf. Oba przedsięwzięcia współfinansowane są środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa przy wsparciu Euroregionu Nysa.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content