Dawne rzemiosła w bolesławieckim Muzeum Ceramiki

*Muzeum Ceramiki w Bolesławcu serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych tradycyjnym rzemiosłem i rękodziełem na warsztaty „Dawne rzemiosła – dziś”, które prowadzone będą w dniach 24. – 25. 08. 2013 r. w godzinach 12.00-18.00 na dziedzińcu Działu Historii Miasta przy ul. Kutuzowa 14.*

Uczestnicy zajęć będą mogli, pod okiem doświadczonych instruktorów, wykonywać różnorodne wyroby dawnego rzemiosła. Podczas warsztatów ceramicznych będzie można własnoręcznie wykonać i przyozdobić według własnego uznania figurki lub inne gliniane przedmioty. W trakcie warsztatów wykonywania biżuterii z filcu każdy będzie miał okację wykonać biżuterię według własnego pomysłu i projektu, poznając jednocześnie proces filcowania, zasady łączenia kolorów oraz techniki formowania kształtów i łączenia różnych tworzyw.

Warsztaty są jednym z działań realizowanego od niedawna projektu „VIA FABRILIS – szlak tradycji rzemieślniczych II”. Projekt, realizowany przez Muzeum Ceramiki w Bolesławcu i Muzeum Karkonoskiego Parku Narodowego we Vrchlabí, rozwija zainicjowaną pięć lat temu ideę międzynarodowego szlaku turystycznego, łączącego Bolesławiec po stronie polskiej i Vrchlabí po stronie czeskiej, biegnącego przez szereg miejscowości, w których wytwarzane są tradycyjne wyroby rękodzielnicze. Ideę trafioną i interesującą, na co wskazuje zdobycie przez szlak „VIA FABRILIS” w 2012 roku jednej z nagród przyznawanych przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego w konkursie „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich”. Obecnie inicjatorzy szlaku chcą zainteresować tematem dawnych rzemiosł jak największą ilość odbiorców oraz przekonać do swego pomysłu kolejne ośrodki kultywujące tradycje rękodzielnicze w regionie. Muzea, pracownie rzemieślnicze oraz organizacje turystyczne w ramach tego przedsięwzięcia mogą prezentować swoją ofertę turystom z Polski i Czech.

Warsztaty prowadzone są bezpłatnie i adresowane są do wszystkich grup wiekowych, niezależnie od stopnia zainteresowania tematem i biegłości w danej technice rękodzielniczej. Towarzyszyć im będzie cykliczna prezentacja filmów przybliżających dorobek rzemieślniczy regionu.

Uczestników warsztatów oraz wszystkich pasjonatów ceramiki bolesławieckiej i dziejów lokalnych Muzeum Ceramiki w Bolesławcu zaprasza także do zapoznania się ze swoimi zbiorami. W Dziale Ceramiki przy ul. Mickiewicza 13 prezentowana jest stała wystawa „Dawna i współczesna ceramika bolesławiecka”. W Dziale Historii Miasta przy ul. Kutuzowa 14 eksponowane są prezentacje: „Bolesławieckie Plenery Ceramiczno-Rzeźbiarskie”, „Salon mieszczański XIX/XX w.”, „W dawnej aptece”, „Zbiory z epoki napoleońskiej”. W obu budynkach w muzealnych sklepikach można ponadto zakupić pamiątkowe karty pocztowe, publikacje wydane przez muzeum oraz naczynia ceramiczne z charakterystyczną dekoracją stempelkową. *W dniach 21. – 23. 08. 2013 muzeum będzie czynne w godz. 10.00 – 16.00, a w dniach 24. – 25. 08. 2013 – w godz. 12.00 – 16.00. Wstęp przez cały okres trwania Święta Ceramiki jest bezpłatny.*

!http://muzeum.boleslawiec.net/images/logos/czpl.gif!