logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Bolesławiec, Restauracja „Centralna”, 1985 r.

Urok starych przewodników cz. 2

Dawne przewodniki oferują wiele ciekawych informacji na temat przeszłości Bolesławca. Obok opisów zabytków zawierają sporo praktycznych informacji skierowanych do ówczesnego turysty, dając nam tym samym możliwość wglądu w życie miasta sprzed kilkudziesięciu lat.
Przeglądając wydany w 1973 r. we Wrocławiu przewodnik „Dolny Śląsk. Bolesławiec i okolice” znajdujemy w nim więcej informacji na temat przeszłości miasta oraz jego atrakcji w porównaniu do informatora z 1968 r., o którym pisaliśmy tutaj.

Przewodnik 1973 r.
Autorem szaty graficznej przewodnika był Mikołaj Filipiuk. Ukończył ASP w Warszawie – Wydział Architektury Wnętrz. Zajmował się projektowaniem wnętrz, malarstwem, ceramiką, opracowaniem graficznym książek i czasopism. Brał udział w wielu wystawach malarskich i plenerach. W 1995 r. zorganizowano W Bolesławcu wystawę prac malarskich Barbary i Mikołaja Filipiuków. Znany w środowisku artysta-plastyk zmarł 8 września 2017 r. w wieku 76 lat.
Autorem tekstów do przewodnika był Wiktor Zielony – absolwent filologii polskiej, od lat 70. XX w. związany z Wydawnictwem Artystyczno-Graficznym RSW „Prasa” we Wrocławiu, potem z wrocławskim oddziałem Krajowej Agencji Wydawniczej, w którym pracował 17 lat na różnych stanowiskach: redaktor, sekretarz, starszy publicysta, redaktor naczelny. Zmarł w 2015 r.
Publikacja obfituje w archiwalne zdjęcia Bolesławca. Do unikalnych ujęć zalicza się zdjęcie starówki „z lotu ptaka”. Dziś do takich ujęć wystarczy użyć drona zaopatrzonego w aparat, dawniej potrzebny był samolot, pilot, dobry fotograf z aparatem i… zgoda władz.
Przewodnik pozwala nam na moment zajrzeć do budynku Muzeum Ceramiki i spojrzeć na fragment dawnej ekspozycji.
Autorzy przewodnika zadbali o poszerzenie materiału o wycieczki poza granice miasta, do najbliższych atrakcji turystycznych.

W przewodniku znalazło się też więcej informacji praktycznych, zwłaszcza dotyczących gastronomii. Warto zwrócić uwagę na kategoryzację lokali gastronomicznych wprowadzoną na mocy Zarządzenia Ministra Handlu Wewnętrznego z 31 lipca 1963 r., która wyróżniała cztery standardy usług: S, I, II i III. Klasyfikacji lokalu dokonywano m.in. na podstawie jakości wykończenia wnętrz, wyposażenia w meble, różnorodności menu czy sposobu obsługi. W rozporządzeniu określono, co powinno cechować poszczególne kategorie, np. „w restauracjach i jadłodajniach kategorii III i II potrawy mogą być podawane na talerzach, natomiast w restauracjach kategorii I zakąski i drugie dania powinny być podawane na półmiskach, a zupy w wazach bądź w innych naczyniach specjalnie na ten cel przeznaczonych (…)”.

Według przewodnika w 1973 r. w Bolesławcu można było posilić się w 10 lokalach pierwszej bądź drugiej kategorii: restauracji „Starówka” (Rynek 36), restauracji „Centralna” (Kubika 1), restauracji folklorystycznej „Zajazd Śląski” (Komuny Paryskiej 1), restauracji w Klubie Technika NOT (ul. Armii Czerwonej – obecnie Bankowa), kawiarni „Pod Złotym Aniołem” (Rynek 29), kawiarni „Toscana” (Rynek 17), kawiarni „Arietta” (Asnyka – obecnie pl. Piłsudskiego), kawiarni „Kaskada” (Asnyka 1), barze szybkiej obsługi „Barburka” (Zygmunta Augusta) i barze „Picolo” (Bolesława Chrobrego 5).

Wśród osób zaangażowanych w wydanie publikacji znajdziemy znanych fotografików, m.in. Stefana Arczyńskiego (ur. 1916 r., członek ZPAF, odznaczony m.in. Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”) i Kazimierza Czobaniuka (1911–2002, członek ZPAF).

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content