Niepokój

Członkowie SF “Camera” – Bożena Gałan i Magdalena Gałkiewicz

Bolesławieckie środowisko fotograficzne

Bożena Gałan

“W fotografii uwielbiam wolność: wolność patrzenia, malowania światłem, chwilę skupienia, zamyślenia, wyobraźni. I to zatrzymanie chwili, która nigdy się nie powtórzy, zostanie na zawsze w obiektywie. Jestem miłośniczką harmonii przyrody, piękna ludzkiej duszy, przenikania emocji. Mój aparat to świetny kompan, przyjaciel, z którym chyba nigdy się nie rozstanę. Jestem pasjonatką tworzenia kadrów, obrazów i kompozycji. Czasem paradoksalnie zamykam oczy, by lepiej widzieć”.

Fotografią “na poważnie” Bożena Gałan zainteresowała się około 2011 r. Wśród ulubionych tematów jej zdjęć odnajdziemy architekturę, przyrodę oraz portret. Jest m.in. współautorką dwuczęściowej wystawy fotograficznej “W powidoku marzeń”, stworzonej wspólnie z Mirosławem Putyrą. Tematem pierwszej części było spotkanie przeszłości i współczesności, druga z kolei poświęcona była kobiecym marzeniom i fantazjom. Obie spotkały się ze sporym zainteresowaniem. Bożena Gałan poruszała tematykę kobiecą również podczas wystaw indywidualnych, m.in. w Galerii Klatka we Lwówku Śląskim.

Wystawy (wybór)

2013 Fotografia Bożeny Gałan i Mirosława Putyry, Artystyczna Galeria Izerska, Kromnów

“W powidoku marzeń”, część I wystawy fotografii Bożeny Gałan i Mirosława Putyry, Galeria im. Michała Twerda, II Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka, Bolesławiec

2014 Wystawa zdjęć promocyjnych książki G. Hanaf “Joachim”, Księgarnia Agora, Bolesławiec

“W powidoku marzeń”, część II wystawy fotografii Bożeny Gałan i Mirosława Putyry, Galeria im. Michała Twerda, II Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka, Bolesławiec

“Kobieta o kobietach”, wystawa fotografii Bożeny Gałan, Galeria Klatka, Lwówek Śląski

2017 6. i 7. Doroczna Wystawa Fotograficzna SF “Camera”, II miejsce ex aequo Bożena Gałan i Urszula Popielarz w konkursie na najlepsze zdjęcie wystawy, Muzeum Ceramiki, Bolesławiec

2019 9. Doroczna Wystawa Fotograficzna SF “Camera”, Muzeum Ceramiki, Bolesławiec

Magdalena Gałkiewicz

“Tym, co mnie pociąga w fotografii, to możliwość pokazania rzeczywistości, jaką jest tu i teraz”.

Magdalena Gałkiewicz należy do “SF Camera” od kilku lat, ale fotografuje “od zawsze”. Na początku był to analogowy aparat, marki Łomo. Później odkryła “cyfrowy świat”, by po kilkunastu latach wrócić, chociaż nie wyłącznie, do sprzętu analogowego. Obecnie pracuje z bezlusterkowcem oraz analogowymi Minoltą i Pentaxem.

Zafascynowana podróżami, obecnie w swojej pracy koncentruje się na tematyce krajobrazu oraz autorskim projekcie “Polska i Polacy”. Jego celem jest uwiecznienie widzianych z osobistej perspektywy codziennych i niezwykłych widoków, ważnych momentów i wydarzeń z życia mieszkańców naszego kraju.

Wystawy zbiorowe (wybór)

2017 6. i 7. Doroczna Wystawa SF “Camera”, Muzeum Ceramiki, Bolesławiec

2018 “Wielkie formaty”, 8. Doroczna Wystawa Fotograficzna SF “Camera”, Muzeum Ceramiki, Bolesławiec,

2019 9. Doroczna Wystawa SF “Camera”, Muzeum Ceramiki, Bolesławiec