Rynek w Bolesławcu

Wyniki konkursu „Bolesławiec. Do trzech razy detal”

Konkurs „Bolesławiec. Do trzech razy detal” spotkał się z dużym zainteresowaniem. W ciągu niespełna 2 dni wpłynęły do nas 24 odpowiedzi. Pierwsza z nich nadeszła w niespełna godzinę od ogłoszenia quizu. Cieszy nas szczególnie wysoka liczba kompletnych, prawidłowych odpowiedzi, choć zagadki nie należały do najłatwiejszych.

Prawidłową lokalizację wszystkich trzech detali architektonicznych wskazało aż 15 osób.  Wszyscy otrzymali jako nagrodę najnowszą publikację, wydaną przez Muzeum Ceramiki – „Przedwojenny obraz Bolesławca w zbiorach muzeów i archiwów”, prezentującą unikalne archiwalne zdjęcia Bolesławca z czasów przedwojennych.

Lista osób nagrodzonych w kolejności nadesłania odpowiedzi

Krzysztof Stanisław Skop, Alicja Wiaderna, Kamilla Dudek, Miłosz Oliwa, Dawid Ruciński, Grażyna Lelek, Małgorzata Kołczyn, Zbigniew Kowalczyk, Joanna Wiaderna, Agnieszka Kamińska, Barbara Deberna, Beata Biesiadecka, Arkadiusz Wojtowicz, Joanna Wojtowicz, Michał Marcinko.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za liczny udział w konkursie. W niedługiej przyszłości planujemy następne konkursy o podobnym charakterze, które będą kolejną okazją do sprawdzenia swojej wiedzy na temat dziejów naszego miasta oraz do zdobycia publikacji wydawanych przez Muzeum Ceramiki.

Rozwiązanie konkursu

Tablica z reliefem pochodzi z elewacji budynku mieszkalnego przy ul. Górników 6 w Bolesławcu, powstałego ok. 1910–1924. Łacińska inskrypcja, umieszczona u dołu brzmi: „NON EST INOPIA TIMENTIBUS DEUM”, w dosłownym tłumaczeniu: „BOJĄCY SIĘ BOGA NIE ZNAJĄ NIEDOSTATKU”. Jest to część wersu Psalmu 33 (Ps. 33,10), lekko zmodyfikowana dla lepszego oddania znaczenia wybranego fragmentu. Cały wers w oryginale łacińskim brzmi: „Timete Dominum, sancti eius, quoniam non est inopia timentibus eum” („Bójcie się Pana, święci Jego, gdyż bojący się Go nie znają niedostatku”).

Relief przedstawiający mężczyznę siejącego ziarno, kroczącego za aniołem pochodzi z elewacji budynku mieszkalnego przy ul. Spokojnej 10 (róg ul. Piastów), wzniesionego ok. 1935 r. Niemieckojęzyczna inskrypcja pod przedstawieniem głosi: „Emmsig streutest du Sämann den Samen, Dass die Saat dir gedeih’, welte der Herr (co w języku polskim znaczy: „Pracowicie siejesz ziarno, o siewco. Niech Pan sprawi, iż bogaty wyda ono plon!”). Słowa te nawiązują do biblijnej przypowieści o zasiewie, przyrównującej nauczanie Ewangelii do siewu ziaren, które następnie rosną i wydają plon (Mk 4,26-29).

Relief przedstawiający żniwiarzy pochodzi z narożnika fasady budynku Santander Bank przy ul. Bankowej 12, wzniesionego w 1936 r. jako siedziba Miejskiej i Powiatowej Kasy Oszczędności.