logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

III edycja Rajdu Rowerowego im. Leona Piątkowskiego – za nami etap północny

Druga część tegorocznej edycji Rajdu Rowerowego im. Leona Piątkowskiego, organizowanego wspólnie przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Muzeum Ceramiki, przeprowadzona została w sobotę, 30 września. Tym razem uczestnicy mieli do przebycia 32-kilometrową część północną trasy, biegnącej żółtym szlakiem turystycznym, wiodącym dookoła Bolesławca. Patronem honorowym imprezy był Zenon Piątkowski, syn Leona Piątkowskiego – wybitnego bolesławieckiego regionalisty, krajoznawcy i prekursora turystyki pieszej, kajakowej oraz rowerowej, twórcy żółtego szlaku, nazwanego później jego imieniem.

Sprzyjająca aura sprawiła, że na miejsce startu rajdu przy Punkcie Informacji Turystycznej w bolesławieckim rynku pojawiła się rekordowa liczba uczestników tej cyklicznej imprezy. Wśród przeszło 80 rowerzystów dużą grupę stanowili seniorzy, nie zabrakło też rodzin z dziećmi. Po krótkim przywitaniu przez patrona honorowego rajdu oraz przedstawicieli organizatorów, o godz. 10.00 wszyscy wyruszyli na trasę. Tradycyjnie już, oprócz aktywnego spędzenia wolnego czasu, rajd dawał także możliwość poznania interesujących miejsc, zabytków i pomników przyrody naszego regionu. W najciekawszych punktach szlaku zaplanowano przystanki, na których można było wysłuchać krótkich opowieści historycznych wygłaszanych przez pracownika muzeum, Tadeusza Orawca. Uczestnicy otrzymali także karty zadań z formie quizu z fotografiami detali odwiedzanych obiektów, które należało odnaleźć „w terenie”.

Z Bolesławca rowerzyści udali się do Dobrej, gdzie zaczynała się terenowa część rajdu. Przez kolejne półtorej godziny trasa biegła piaszczystymi drogami Lasu Bolesławieckiego, a następnie Bukowego Lasu. Podczas krótkiego przystanku w dawnym kamieniołomie na Bawolej Górze uczestnicy dowiedzieli się nieco więcej o historii lokalnych zakładów zajmujących się wydobyciem i obróbką piaskowca – gałęzią gospodarki niezwykle ważną dla przedwojennego Bolesławca. Od Krępnicy rajd przebiegał już drogami i utwardzoną nawierzchnią. W Dąbrowie Bolesławieckiej grupa zatrzymała się przy rozległym zabytkowym parku z licznymi pomnikami przyrody, który jest obecnie jedyną pozostałością po założeniu pałacowym należącym przed wojną do rodu von Reichenbach. Park, położony w widłach Bobru i Bobrzycy, został zaprojektowany przez Eduarda Petzolda, słynnego architekta ogrodów, który w latach 1863–1886 prowadził w Bolesławcu szkółkę roślin ozdobnych.

Tuż przed godz. 13.00 rajd zawitał do Kraśnika Dolnego, gdzie zachowało się o wiele więcej pamiątek z przeszłości. Uczestnicy na krótko zatrzymali się przy najstarszym w naszym regionie młynie, pochodzącym z końca XVI w., a następnie zwiedzili kościół parafialny pw. Najświętszego Zbawiciela. Przewodnik zwrócił tam uwagę na najstarsze i najbardziej wartościowe, a przy tym niepozornie wyglądające elementy wyposażenia świątyni: późnogotycki kartusz herbowy rodu von Lessel i manierystyczną kamienną chrzcielnicę. Kolejnym punktem krajoznawczym w tej miejscowości był okazały neogotycki pałac, położony w sąsiedztwie pozostałości zabytkowego XIX-wiecznego parku krajobrazowego. Ostatni przystanek miał miejsce przy barokowym pałacu w Kruszynie. Po jego wnętrzach oprowadzał uczestnikom rajdu jego właściciel – Joel Beucher, który przez kilkanaście lat przywracał świetność budynkowi zakupionemu pierwotnie w stanie ruiny.

Krótko przed godz. 15.00 grupa dotarła do mety rajdu w Ośrodku Wodno-Rekreacyjnym „Leśny Potok” przy ul. Jeleniogórskiej. Tam na wszystkich czekał poczęstunek, a w czasie biesiady nastąpiło podsumowanie imprezy. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i znaczki. W sposób specjalny uhonorowani zostali najmłodsi uczestnicy rajdu – Gabriela Michałkiewicz i Tymon Pajkiert oraz nestorzy imprezy – Roma Paszek i Jerzy Frontczak. Szczególne wyróżnienie w kategorii „Rowerowa Rodzina” otrzymali także Gabriela, Antoni, Franciszek, Jadwiga i Robert Michałkiewiczowie. Uczestnicy, którzy wzięli udział w obu etapach i przemierzyli cały żółty szlak im. L.Piątkowskiego otrzymali z rąk patrona rajdu Zenona Piątkowskiego specjalną odznakę turystyczną. Ostatnim akcentem było rozlosowanie wśród uczestników nagród i upominków ufundowanych przez organizatorów: akcesoriów rowerowych i publikacji o historii regionu bolesławieckiego.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content