Absolwentka Technikum Budowlanego w Bolesławcu i ekonomii na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Założenie własnej działalności poprzedzone było zdobywaniem umiejętności w zakresie dekorowania ceramiki. W 2007 r. ukończyła kurs zdobnika ceramiki organizowany przez Powiatowy Urząd Pracy w Bolesławcu, następnie pracowała jako zdobnik ceramiki w Zakładach Ceramicznych „BOLESŁAWIEC” (2007-2008, 2009-2015), „Ceramice Artystycznej” Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego (2008) i Ceramice Bolesławieckiej Kalich sp. k. (2015-2016).
Ceramika “Arkadia” powstała w 2016 r. Własną działalność Ewa Łabecka rozpoczęła organizując produkcję w niewielkim garażu. Obecnie kończy prace adaptacyjne w dużej pracowni (ok. 200 m2), do której wkrótce przeniesiona zostanie produkcja. O ile E. Łabecka posiadała duże doświadczenie w dekorowaniu naczyń, o tyle pozostałej części procesu technologicznego uczyła się na drodze eksperymentów i poszukiwań. Do tej pory z sentymentem przechowuje naczynia z pierwszych wypałów. “Arkadia” to firma jednoosobowa, stąd właścicielka musiała opanować wiedzę o wszystkich etapach produkcji naczyń. Dzisiaj sama odlewa naczynia, wypala biskwit, dekoruje, szkliwi i wypala naczynia. Stara się, aby każde naczynie było idealne. Swoje produkty po raz pierwszy zaprezentowała podczas Bolesławieckiego Święta Ceramiki w 2016 r., krótko po uruchomieniu produkcji. Firma została dobrze przyjęta przez lokalnych producentów ceramiki, od razu została również członkiem bolesławieckiego Bractwa Ceramicznego.
Inspirację dla motywów zdobniczych projektantka czerpie z najbliższego otoczenia. Niewyczerpanym jej źródłem jest przyroda. E. Łabecka pracuje głównie stemplami. Tworzy również malatury wykorzystując pędzle, dzięki czemu każde naczynie to unikat. W ofercie “Arkadii” znajdują się dekoracje standardowe, unikatowe oraz artystyczne. W przypadku dwóch pierwszych rodzajów dekoracji powstają one przy użyciu stempli. Kwiatowe dekoracje artystyczne malowane są przy użyciu pędzli, czasami też stosowany jest skalpel do wydrapywania, który pozwala wydobyć głębię malowanych detali, co daje ciekawszy efekt.
E. Łabecka tworzy zarówno dekoracje monochromatyczne jak i wielobarwne. Są wśród nich bogate wzory o intensywnych barwach oraz delikatne dekoracje o stonowanej kolorystyce. Projektantka jest niezmiennie urzeczona kobaltem i błękitami, dlatego właśnie te barwy dominują w jej dekoracjach. W procesie komponowania kolejnych wzorów pociąga ją łączenie poszczególnych stempli w taki sposób, aby uzyskać harmonijny wzór. Czasami dekoracja “układa się sama” na naczyniu, innym razem ulega kolejnym modyfikacjom w celu uzyskania satysfakcjonującego efektu.
Najbardziej rozpoznawalną dekoracją zakładu jest wzór DU 202 wymagający niezwykłej precyzji i koncentracji podczas wykonywania, składający się z koncentrycznie ułożonych pasm stempelkowych w różnych odcieniach koloru niebieskiego. Te same barwy projektantka wykorzystała w dekoracji DU 220 składającej się z głównego pasma kwiatów okolonych szerokimi wstęgami drobnych stempelków. Podobnie skomponowana jest dekoracja DU 242, w której główne pasmo dekoracyjne stanowi stylizowane pasmo kwiatowe.
Wśród dekoracji zaprojektowanych przez E. Łabecką znajdują się również subtelne, delikatne wzory składające się z dekoracyjnego kwiatowego wieńca, np. DU 261 (w odcieniach błękitu) czy wielobarwna DU 201. W obydwu przypadkach tło naczyń pokryto drobnymi kropkami stanowiącymi kontrastujące tło. E. Łabecka zaprojektowała również wzór DU 241 będący autorską interpretacją polskiej łąki z makami, rumiankami i chabrami. Malarska dekoracja pokrywa dolne partie naczyń, skontrastowane z jasną górą z pojedynczymi barwnymi motylami unoszącymi się nad ukwieconym łanem. E. Łabecka tworzy również wzory oznaczane jako ekskluzywne, np. E 233 ze stylizowanym motywem słonecznika, czy E 215 ze stylizowanym wielobarwnym motywem roślinnym. Dopełnienie dekoracji stanowią pasma stempelkowe podkreślające krawędzie naczyń.
Arkadia swoje produkty eksportuje głównie do Japonii i Korei. Produkty firmy promowane są corocznie podczas Bolesławieckiego Święta Ceramiki. Były również prezentowane w ramach wystaw organizowanych przez Muzeum Ceramiki w Bolesławcu we współpracy ze Stowarzyszeniem Gmin Ceramicznych Rzeczypospolitej Polskiej: „Z bolesławieckiej gliny. Prezentacja współczesnych zakładów ceramicznych działających na terenie Ziemi Bolesławieckiej” (Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, 2021; Palazzo del Podesta w Faenzie, 2022), „Europejskie dziedzictwo ceramiczne: Bolesławiec (PL) i Gmunden (AT)” (Instytut Polski w Wiedniu, 2023), czy “Stemplem i pędzlem malowane. Prezentacja współczesnych zakładów ceramicznych działających na terenie Ziemi Bolesławieckiej” (Muzeum Porcelany w Porsgrunn, 2023).
Muzeum Ceramiki
11.00-17.00
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
10.00-16.00
Muzeum Ceramiki
11.00-17.00
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
10.00-16.00
Muzeum Ceramiki
nieczynne
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
nieczynne
Muzeum Ceramiki
nieczynne
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
nieczynne