logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   kontakt | PL | CZ | EN

Muzeum Ceramiki z nagrodą w Konkursie na Muzealne Wydarzenie Roku Województwa Dolnośląskiego

Miło nam poinformować, że Muzeum Ceramiki zostało nagrodzone w pierwszej edycji Konkursu na Muzealne Wydarzenie Roku Województwa Dolnośląskiego. Otrzymaliśmy pierwszą nagrodę w kategorii „przedsięwzięcia edukacyjne” za program towarzyszący wystawie „Śladami kampanii napoleońskiej w Bolesławcu”. Ogromnie cieszymy się z odniesionego sukcesu, tym bardziej, że znaleźliśmy się w znakomitym gronie laureatów.

W tej samej kategorii równoległą pierwszą nagrodę zdobyło także Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna w Jagniątkowie, a kolejne miejsca przypadły Muzeum Regionalnemu Lubaniu (2. nagroda) oraz Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku i Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy (3. nagroda ex aequo). Ponadto wyróżnienia otrzymały trzy muzea wrocławskie: Oddział Muzeum Narodowego – Panorama Racławicka, Oddział Zakładu Narodowego im. Ossolińskich – Muzeum Książąt Lubomirskich i Muzeum Współczesne Wrocław. Przedstawiciele zwycięskich muzeów odebrali nagrody z rąk Krzysztof Maja (Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego) oraz Jacka Drejera (prezes Zarządu Dolnośląskiego Oddziału Stowarzyszenia Muzealników Polskich) w piątek, 13.10.2023 r. podczas gali w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu.

Konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku Województwa Dolnośląskiego ma na celu promocję najwybitniejszych dokonań z zakresu działań dolnośląskich muzeów. Jego zadaniem jest także kreowanie szans rozwoju dolnośląskich muzeów oraz pobudzanie ich aktywności na polu realizacji wydarzeń służących ochronie dziedzictwa kulturowego i podnoszących walory turystyczne Dolnego Śląska. W konkursie przyznawane są nagrody oraz wyróżnienia w trzech kategoriach: wystawy czasowe, przedsięwzięcia edukacyjne oraz przedsięwzięcia naukowe. Wydarzenie organizowane jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego we współpracy z Dolnośląskim Oddziałem Stowarzyszenia Muzealników Polskich, a w kapitule konkursowej zasiadają autorytety w zakresie dolnośląskiej kultury, nauki, muzealnictwa i mediów.

Zgłoszony przez Muzeum Ceramiki do konkursu program edukacyjny przybliżał dzieciom i młodzieży wydarzenia i zjawiska okresu napoleońskiego w regionie bolesławieckim. Stworzony został w oparciu o dwa uzupełniające się moduły.

 

Moduł zajęciowy składał się z dwóch tematów lekcji muzealnych realizowanych w grupach przedszkolnych i szkolnych na terenie wystawy oraz z cyklu wykładów dla szkół ponadpodstawowych realizowanych poza wystawą, przygotowanych we współpracy z badaczami historii Śląska Mariuszem Olczakiem, Dyrektorem Archiwum Akt Nowych w Warszawie oraz dr Andrzejem Olejniczakiem, pracownikiem Biura Badań Historycznych w Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. W ramach modułu zajęciowego prowadzono także pokazy wyposażenia i broni z okresu napoleońskiego oraz cotygodniowe interaktywne zwiedzanie kuratorskie.

Moduł ekspozycyjny stanowiły edukacyjne elementy wystawy „Śladami kampanii napoleońskiej w Bolesławcu”, prezentowanej w okresie 11.02.-03 2022 r., która była jednym z najważniejszych elementów projektu „1000 lat Górnych Łużyc – ludzie, grody, miasta” realizowanego w latach 2019-2022 przez sześciu partnerów z Polski i Niemiec. Szczególne walory dydaktyczne miały w tym zakresie wirtualna makieta Bolesławca, prezentująca w sposób narracyjny wydarzenia epoki napoleońskiej według 5 scenariuszy oraz bezpieczna multimedialna strzelnica, umożliwiająca zapoznanie się ze sposobem działania broni palnej w tym czasie. Elementami tego modułu były również: czterojęzyczny komiks „Bolesławieckie epizody wojen napoleońskich”, do którego cyfrowej wersji odsyłały kody QR umieszczone w poszczególnych punktach ekspozycji oraz specjalnie przygotowana taktyczna gra planszowa, rozgrywana miniaturowymi modelami żołnierzy okresu napoleońskiego.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content