logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   kontakt | PL | CZ | EN

Bolesławiec w Złotej Księdze Dobrych Praktyk na rzecz Społecznego Uczestnictwa Osób Starszych

11 września w siedzibie Rzecznika Praw Obywatelskich w Warszawie wręczono dyplomy autorom nagrodzonych projektów w III edycji konkursu Dobrych Praktyk na rzecz Społecznego Uczestnictwa Osób Starszych. Organizatorem konkursu jest RPO wspólnie z Komisją Ekspertów ds. Osób Starszych. Jego celem jest promowanie wartościowych inicjatyw podejmowanych na rzecz osób starszych i z osobami starszymi.

Formą wyróżnienia jest umieszczenie opisu dobrej praktyki w „Złotej Księdze”, której patronem jest Rzecznik Praw Obywatelskich. Bolesławiecki projekt „Senior świadek historii” został wyróżniony i znalazł się w Złotej Księdze Dobrych Praktyk. Wszystkie działania w projekcie „Senior świadek historii” zostały zorganizowane przez Muzeum Ceramiki w Bolesławcu we współpracy ze stowarzyszeniami i bolesławieckimi szkołami przy wsparciu Gminy Miejskiej Bolesławiec.

W uroczystości uczestniczyli również bolesławianie: Maria Niemczuk – prezes Koła Związku Sybiraków w Bolesławcu, Władysława Kotlarek – prezes Bolesławieckiego Koła Amazonek, Przemysław Kania – absolwent II LO, autor filmów. Zaszczytne wyróżnienia odebrali prezydent Bolesławca Piotr Roman oraz dyrektor Muzeum Ceramiki Anna Bober-Tubaj.
Adam Bodnar podkreślał, że szczególnie istotne w wyróżnionych inicjatywach było łączenie pokoleń. Przywołał przykład Bolesławca, gdzie młodzież nagrywała wspomnienia starszych mieszkańców miasta i zamieszczała je na You Tube. Takie działania należy doceniać i promować – mówił rzecznik.

Projekt „Senior jako świadek historii” to wielokierunkowy program edukacji społecznej, w którym rola nauczycieli powierzona została osobom starszym, dysponującym unikalną wiedzą lub umiejętnościami, posiadającym interesujące pasje, bądź chcącym podzielić się swymi przeżyciami i doświadczeniami. Jego celem jest wieloaspektowe wykorzystanie wiedzy i doświadczeń starszego pokolenia do celów szeroko pojętej edukacji historyczno-kulturowej młodszych pokoleń. Szczególny nacisk położono w nim na szerzenie idei spotkań międzypokoleniowych, służących zacieśnianiu więzi społecznych, przekazywaniu mądrości życiowej, doświadczeń, umacnianiu lokalnej kultury społecznej. Ideą projektu z jednej strony jest zaangażowanie seniorów w transmisję wartości kulturowych do młodszych pokoleń, z drugiej – przejmowanie przez nich od młodszych pokoleń nowoczesnych wzorców i umiejętności – informuje Anna Bober-Tubaj, dyrektor Muzeum Ceramiki w Bolesławcu.

„Senior jako świadek historii” to projekt wieloletni, złożony z 4 różnych modułów:

a) Program „Ocalić od zapomnienia”, którego ideą jest spisanie przez młodzież bolesławieckich szkół oraz opublikowanie w formie książkowej wspomnień kolejnych grup reemigrantów przybyłych na ziemię bolesławiecką w l. 40. i 50. XX w. Zadanie było realizowane od 2013 r. przez Muzeum Ceramiki w Bolesławcu i Gimnazjum Samorządowe nr 2 im. Polaków Zesłanych na Sybir, we współpracy z bolesławieckimi szkołami i stowarzyszeniami: Bolesławieckim Kołem Związku Sybiraków, Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Bolesławcu, Towarzystwem Współpracy Polsko-Francuskiej we Wrocławiu i Stowarzyszeniem Reemigrantów z Bośni, ich Potomków i Przyjaciół. W ramach serii ukazały się:

2013 r.: „Nie mieliśmy dzieciństwa… Wspomnienia bolesławieckich Sybiraków”,

2014 r.: „Ocalić od zapomnienia. Wspomnienia bolesławieckich Kresowian”,

2015 r.: „Tu wszystko było inne. Wspomnienia bolesławieckich reemigrantów z Francji” pod red. K. Dudek,

2016 r.: „Wydzierając puszczy ziemię… Wspomnienia bolesławieckich reemigrantów z Jugosławii”,

oraz publikacje o tematyce przesiedleńczej o charakterze albumowym:
2014 r.: „Z Bośni do Bolesławca. Wspomnienia reemigrantów z Jugosławii”,

2015 r.: „Polacy na bośniackiej ziemi. Fotograficzne wspomnienia bolesławieckich reemigrantów”.

b) Program „Historia Życiem Pisana” – wykonanie i emisja cyklu 20 filmów dokumentalnych realizowanych przez Muzeum Ceramiki we współpracy z telewizją lokalną Azart-Sat w latach 2009-2010. Ideą zadania było zwizualizowanie wspomnień seniorów – postaci zasłużonych w dziejach powojennego miasta poprzez działalność społeczną, oświatową czy kulturalną. Filmy emitowane były na antenie, a obecnie są również dostępne na stronie www.muzeum.boleslawiec.net i portalu vimeo.pl.

c) Program „Senior – nauczyciel dawnych profesji” – cykle bezpłatnych praktycznych warsztatów, prowadzonych przez seniorów, posiadających doświadczenie zawodowe lub pasjonujących się hobbystycznie daną dziedziną. Zajęcia, organizowane od 2012 r., przybliżają młodym mieszkańcom miasta zawody, rzemiosła oraz tradycje niegdyś powszechnie znane, a dziś odchodzące w zapomnienie.

d) Program „Rocznik Bolesławiecki” – wydawany od 2009 r. periodyk prezentujący wydarzenia, instytucje, stowarzyszenia, zjawiska społeczne oraz postaci, które swą działalnością zasłużyły się w dziejach Bolesławca. Zarówno autorzy tekstów, jak i przedstawiciele kolegium redakcyjnego są w przeważającej części seniorami i ta grupa ma decydujący wpływ na treść oraz poziom wydawniczy rocznika.

W projekcie dotychczas wzięło udział 7.488 osób.

UM Bolesławiec


Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content