Pudel 1, styropian, farba, 2012 r.

Bolesławieckie środowisko artystyczne – Jagoda Siegień

Jagoda Siegień urodziła się w Bolesławcu. Jest absolwentką Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu (dyplom w pracowni prof. Christosa Mandziosa) oraz Wydziału Lalkarskiego we Wrocławiu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie (spektakl dyplomowy pt. “Skóra” w reżyserii Konrada Dworakowskiego oraz dyplom indywidualny: spektakl dla dzieci pt. “Pechowiec”). W latach 2015-2018 współpracowała z Wrocławskim Teatrem Młodych, w którym współtworzyła spektakle dla dzieci. Od kilku lat prowadzi warsztaty teatralne i plastyczne dla dzieci w różnym wieku. W 2016 r. w ramach programu Erasmus+ odbyła praktykę w Teatro de Marionetas do Porto w Portugalii. Miała okazję pracować m.in. z Agatą Dudą-Gracz, Piotrem Ratajczakiem i Tomaszem Mannem. Uczestniczyła w wielu międzynarodowych plenerach, warsztatach i festiwalach. Jej ukochanym tematem są psy.

Aktualnie zajmuje się głównie aktorstwem, ale wykorzystuje umiejętności rzeźbiarskie w tworzeniu form teatralnych. W 2018 r. przygotowała autorski monodram poświęcony młodej Aleksandrze Piłsudskiej – “Kobieta- Rakieta. Rzecz o Oli Szczerbińskiej”. Obecnie zafascynowana jest makramą i w tej technice tworzy najchętniej.

WYSTAWY

2010 „Kaloryfer inaczej”, Wystawa podsumowująca Festiwal Wysokich Temperatur, Galeria EM_S, Wrocław

„Portret”, wystawa fotografii, Still-Bar, Kraków

2011 Wystawa poplenerowa, ZłomArt, Pleszew

Wystawa pokonkursowa II Studenckiego Biennale Małej Formy Rzeźbiarskiej im. Józefa Kopczyńskiego, Poznań

2014 „Jedwabnym uchem”, instalacja video, wystawa pt. „Problemy techniczne”, Galeria MD_S, Wrocław

2016 „Kilka obrazków z przeszłości bez tytułów”, malarstwo, Klubokawiarnia Szara Wrona, Wrocław

2020 “Artyści Ziemi Bolesławieckiej”, Muzeum Ceramiki, Bolesławiec

NAGRODY

2011 Nagroda Dziekana Wydziału Rzeźby i Działań Przestrzennych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu

II Studenckie Biennale Małej Formy Rzeźbiarskiej im. prof. Józefa Kopczyńskiego, praca pt. „Pejzaż”

2016 Stypendium artystyczne Prezydenta Wrocławia

Nagroda za reżyserię na Roma Teatro Festiwal XI, spektakl dyplomowy pt. “Pechowiec”

PERFORMANCE

2011-2012

„Cage Cake Dog Box”, Woliery 6, Muzeum Współczesne, Wrocław

„Co zrobi chłopiec bez psa?”, ASP, Wrocław

„Pamięci Mojego Druha Natividad”, Galeria Engram, Katowice

„Dialog z głosem”, Miejski Ośrodek Sztuki, Gorzów Wlkp.

„Trening”, Transakcja Łączona – Konferencja, ASP, Wrocław

„Nigdy więcej…”, Galeria Raczej, Poznań