logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

„Magiczne oblicza szkła” – spotkanie autorskie z Barbarą Macugą

W piątkowy wieczór 5 sierpnia 2022 r. w Dziale Historii Miasta Muzeum Ceramiki odbyło się spotkanie z Barbarą Macugą, bohaterką wystawy „Z inspiracji naturą”. B. Macuga swoją przygodę ze sztuką rozpoczęła już w dzieciństwie, wspierana przez utalentowaną w wielu dziedzinach babcię. Po ukończeniu Liceum Pedagogicznego dla Wychowawczyń Przedszkoli w Bolesławcu, edukację kontynuowała w Studium Nauczycielskim w Legnicy oraz w Instytucie Plastyki w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie. Wielkim autorytetem była dla niej Jolanta Ajlikow-Czarnecka, którą wspomina jako „zawodową mamę”. Ważną rolę w jej edukacji odegrał też Bronisław Chyła, malarz i charyzmatyczny wykładowca w Studium Nauczycielskim w Legnicy. Inspiracją byli też dla niej wykładowcy w Instytucie Plastyki w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie: wybitny grafik i malarz prof. Ryszard Osadczy, historyk sztuki związany z Muzeum Sztuki w Łodzi dr Jacek Ojrzyński, czy dr hab. Adam Fołtarz. Jak opowiada: „Najbardziej jednak lubiłam zdawać egzaminy z historii sztuki u dr Jacka Ojrzyńskiego, który siał postrach wśród studentów. Wspominam kolejne egzaminy jako miłe pogawędki z egzaminatorem”. Uczestniczyła także w niezwykle inspirujących warsztatach Sztuka-Edukacja organizowanych przez Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu.

Pracę zawodową B. Macuga rozpoczęła w lokalnych szkołach: w Parowej oraz w Szkole Podstawowej nr 4 i w Prywatnym Gimnazjum Żeglarskim w Bolesławcu. Stworzyła własną koncepcję nauczania opartą z jednej strony na wiedzy o sztuce i twórcach, z drugiej zaś na licznych działaniach plastycznych umożliwiających uczniom swobodną ekspresję. Ze swoimi uczniami zwiedzała wystawy, organizowała lekcje w plenerze i wyjazdy zagraniczne. Na lekcjach wykorzystywała różnorodne techniki graficzne i malarskie. Ważna była dla niej interdyscyplinarność w sztuce i aktywność uczniów. W latach 70-tych organizowała happeningi zatytułowane Buty i Ptaki, a konspekty tych zajęć były publikowane w prasie branżowej i doceniane m.in. przez wizytatorów z całej Polski i przedstawicieli ministerstwa. W latach 90-tych zaangażowana była m.in. w organizację spektakli „Moda – Antymoda” oraz „Hołd dla Matki Ziemi Gai” w Jeleniej Górze w reż. Aliny Obidniak. Opracowała też nowatorskie metody przygotowania uczniów do Turnieju Wiedzy o Sztuce, organizowanego od 1974 r. Cieszy się sukcesami swoich wychowanków, m.in.: dr Aurelii Zduńczyk, Bożeny Kantek, Doroty Stanałowskiej, Błażeja Biegasiewicza, Agnieszki Gawlik, Martyny Stopyry, Noemi Stysiak, Renaty Buciak, Joanny Bruździńskiej, Michała Kowalskiego, Wojtka Szoki, Anny Kulczyckiej, Tomasza Starzyka, Huberta Hanowicz-Wróblewskiego, Katarzyny Sas, Barbary Bednarowicz i wielu innych.

Macuga uprawiała grafikę warsztatową i rysunek, uczestniczyła w przeglądach twórczości amatorów. Od kilku lat bierze udział w zajęciach pracowni witrażu w bolesławieckim Młodzieżowym Domu Kultury, prowadzonych przez artystkę-plastyka Katarzynę Sas, gdzie tworzy witraże i mozaiki inspirowane bogactwem barw i motywów zaczerpniętych z natury. Jak mówi, nieustająco zmaga się z techniką i materią i z entuzjazmem pokonuje kolejne wyzwania.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content