logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Stempelkiem i pędzlem malowane

Karolina Śliwińska

„Ceramika Artystyczna”
Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego

Z “Ceramiką Artystyczną” Spółdzielnią Rękodzieła Artystycznego związana od 2004 r. Pracę rozpoczęła jako zdobnik – ceramik, a od 2005 r. zaczęła projektować własne dekoracje i przeszła na stanowisko projektanta dekoracji. Projektuje dekoracje unikatowe, limitowane oraz produkcyjne.

Inspiruje ją przyroda, kultura i architektura. Jednak większość wzorów, które stworzyła, jest wytworem fantazji. Pomysły na projekty dekoracji przychodzą w różnych momentach, często powstają pod wpływem chwili i dlatego od razu muszą zostać zanotowane. Natchnienie najczęściej przychodzi w domowym zaciszu. Wskazanie konkretnego tematu przez klienta ułatwia pracę, ponieważ zawęża krąg wzorniczych poszukiwań. Nie zwalnia to jednak projektanta ze śledzenia aktualnych trendów. Należy stale orientować się, co jest w danym okresie modne, dotyczy to szczególnie doboru zestawień kolorystycznych. K. Śliwińska preferuje dekoracje monochromatyczne. Lubi błękity, kobalty, fiolety i biele. Pracuje zarówno stemplem jaki i pędzelkiem. Częściej jednak wykorzystuje stempel, który jest idealny do pracy na ceramice i można przy jego użyciu osiągnąć interesujące efekty. Dobra dekoracja jest nie tylko piękna, ale dodatkowo efektownie podkreśla formę naczynia.

K. Śliwińska lubi łączyć wzory geometryczne z naturalistycznymi, szczególnie z motywami kwiatowymi. Stąd też część jej dekoracji stanowi połączenie pasm drobnych geometrycznych wzorów z centralnie umieszczoną stylizowaną dekoracją kwiatową: 1557X – w tonacji  czerwieni, U1908 – błękitu i koloru pomarańczowego, U3677 – błękitu i bieli, U1811, U1906 – błękitu i czerwieni, czy 1242X – w kolorze niebieskim. W dekoracji U2311 projektantka wykorzystała z kolei motyw pawiego oka, tworząc zestawienie z wykorzystaniem intensywnych barw – kobaltowej i żółtej.

Spod jej ręki wyszły również dekoracje geometryczne pokrywające powierzchnie naczyń gęstym splotem zdobin – łączące intensywne barwy: kobaltu i czerwieni U9964, czy kobaltu, błękitu i szarości 1303X oraz minimalistyczna dekoracja 1248X z wykorzystaniem zmultiplikowanego motywu stylizowanego kwiatka w trzech harmonizujących kolorach: kobaltowym, błękitnym i szarym. K. Śliwińska zaprojektowała również unikatową dekorację U5040 należącą do kolekcji Blue Edition 2022, docenioną przez ekspertów Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, zakwalifikowaną do grona finalistów konkursu Dobry Wzór 2022, składającą się z powtarzalnego motywu kobaltowej fali podkreślającą organiczny kształt naczynia. Stworzyła także malarskie edycje limitowane z naturalistycznymi przedstawieniami gili, jemiołuszek, czy czerwonymi malwami (L96). Projektantka stworzyła również szereg dekoracji na cieszące się popularnością figurki zwierząt autorstwa A. Malickiej-Zamorskiej i M. Ochockiego.

Naczynia jej autorstwa zostały zaprezentowane w 2020 r. na wystawie „Nowe wzornictwo w ceramice bolesławieckiej” prezentującej „Ceramikę Artystyczną” Spółdzielnię Rękodzieła Artystycznego, zorganizowaną w Bolesławieckim Ośrodku Kultury – Międzynarodowym Centrum Ceramiki w Bolesławcu.

Swoje pasje artystyczne rozwija wielokierunkowo. Studiowała malarstwo na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Interesuje się projektowaniem wnętrz i kinematografią.

Uprzejmie informujemy,

że w dniach 30-31 marca i 1 kwietnia 2024 r.

wszystkie nasze placówki są nieczynne

Skip to content