Z żalem zawiadamiamy, że dnia 14 marca 2016 r. odeszła Anna Baniecka – wybitny pedagog, wieloletni dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Bolesławcu. Pogrzeb odbędzie się 18.03.2016 r. o godz. 12.00 na cmentarzu komunalnym w Bolesławcu.
Anna Baniecka ukończyła szkołę podstawową w Hucie Czechy. Od 1943 r. uczestniczyła
w tajnych kompletach gimnazjalnych stworzonych przez Wincentego Okonia. W 1949 r. zdała maturę humanistyczną w szkole średniej w Garwolinie. Po ukończeniu studiów polonistycznych na Uniwersytecie Warszawskim, w czasie których uczestniczyła
w wykładach takich sław jak prof. Julian Krzyżanowski czy prof. Kazimierz Wyka, pracowała w liceum ogólnokształcącym w Kościerzynie na Kaszubach. Do Bolesławca na stałe przybyła w 1959 r. i rozpoczęła pracę w I Liceum Ogólnokształcącym w Bolesławcu (wówczas w 11-latce) jako nauczyciel języka polskiego.
W latach 1964-1978 pełniła funkcję zastępcy dyrektora, a w latach 1978-1989 dyrektora tej placówki. Miała ogromny wpływ na dzisiejszy wizerunek i sposób funkcjonowania liceum. Dzięki jej działaniom wyremontowano i zmodernizowano budynek szkolny. Anna Baniecka była nie tylko świetnym organizatorem, ale przede wszystkim wspaniałym pedagogiem. We współpracy z nauczycielami opracowała nowatorski system dydaktyczno-wychowawczy pozwalający uczniom na wszechstronny rozwój ich możliwości intelektualnych i uzdolnień. Sama prowadziła klasę humanistyczną, w której realizowała własny program nauczania, daleko wykraczający poza treści podręcznikowe, z dużym naciskiem na twórcze korzystanie
z dorobku literackiego i kulturowego. Rozwinęła ruch olimpijski, kształcąc kolejne pokolenia laureatów i finalistów olimpiady z języka polskiego i literatury.
W l. 70. wprowadziła w szkole, kultywowany do dziś, zwyczaj organizowania tygodni tematycznych – humanistycznych, matematycznych, przyrodniczych, językowych i innych
z konkursami, pokazami i prezentacjami. Zainicjowała współpracę ze szkołami z zagranicy. W 1984 r. dzięki jej zaangażowaniu I Liceum Ogólnokształcące współtworzyło Zespół Szkół Twórczych (obecnie Towarzystwo Szkół Twórczych), gdzie opracowywano metody pracy ze zdolnymi uczniami, m.in. poprzez udział w obozach przedmiotowych.
Jej pasją była literatura, ale również opracowania naukowe i popularnonaukowe dotyczące historii. Lubiła prozę Stefana Żeromskiego i szczególnie mocno – polskich romantyków. Dobrze znała i ceniła literaturę współczesną. Z wzajemnością uwielbiała młodzież. Starała się jej przekazać piękno języka i literatury polskiej oraz uniwersalne i ponadczasowe wartości humanistyczne. Dewizą Anny Banieckiej było wydobycie z człowieka tego, co najlepsze. Była osobą skromną, powszechnie cenioną i lubianą, o pogodnej duszy. Do końca życia dokształcała się, rozwijała i odkrywała nowe obszary kultur. Martwiła się, że nie zdąży przeczytać wszystkiego, co chciała. Nie zdążyła…
Rodzinie składamy szczere wyrazy współczucia.