logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Zmarła Anna Baniecka

Z żalem zawiadamiamy, że dnia 14 marca 2016 r. odeszła Anna Baniecka – wybitny pedagog, wieloletni dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Bolesławcu. Pogrzeb odbędzie się 18.03.2016 r. o godz. 12.00 na cmentarzu komunalnym w Bolesławcu.

Anna Baniecka ukończyła szkołę podstawową w Hucie Czechy. Od 1943 r. uczestniczyła
w tajnych kompletach gimnazjalnych stworzonych przez Wincentego Okonia. W 1949 r. zdała maturę humanistyczną w szkole średniej w Garwolinie. Po ukończeniu studiów polonistycznych na Uniwersytecie Warszawskim, w czasie których uczestniczyła
w wykładach takich sław jak prof. Julian Krzyżanowski czy prof. Kazimierz Wyka, pracowała w liceum ogólnokształcącym w Kościerzynie na Kaszubach. Do Bolesławca na stałe przybyła w 1959 r. i rozpoczęła pracę w I Liceum Ogólnokształcącym w Bolesławcu (wówczas w 11-latce) jako nauczyciel języka polskiego.

W latach 1964-1978 pełniła funkcję zastępcy dyrektora, a w latach 1978-1989 dyrektora tej placówki. Miała ogromny wpływ na dzisiejszy wizerunek i sposób funkcjonowania liceum. Dzięki jej działaniom wyremontowano i zmodernizowano budynek szkolny. Anna Baniecka była nie tylko świetnym organizatorem, ale przede wszystkim wspaniałym pedagogiem. We współpracy z nauczycielami opracowała nowatorski system dydaktyczno-wychowawczy pozwalający uczniom na wszechstronny rozwój ich możliwości intelektualnych i uzdolnień. Sama prowadziła klasę humanistyczną, w której realizowała własny program nauczania, daleko wykraczający poza treści podręcznikowe, z dużym naciskiem na twórcze korzystanie
z dorobku literackiego i kulturowego. Rozwinęła ruch olimpijski, kształcąc kolejne pokolenia laureatów i finalistów olimpiady z języka polskiego i literatury.

W l. 70. wprowadziła w szkole, kultywowany do dziś, zwyczaj organizowania tygodni tematycznych – humanistycznych, matematycznych, przyrodniczych, językowych i innych
z konkursami, pokazami i prezentacjami. Zainicjowała współpracę ze szkołami z zagranicy. W 1984 r. dzięki jej zaangażowaniu I Liceum Ogólnokształcące współtworzyło Zespół Szkół Twórczych (obecnie Towarzystwo Szkół Twórczych), gdzie opracowywano metody pracy ze zdolnymi uczniami, m.in. poprzez udział w obozach przedmiotowych.

Jej pasją była literatura, ale również opracowania naukowe i popularnonaukowe dotyczące historii. Lubiła prozę Stefana Żeromskiego i szczególnie mocno – polskich romantyków. Dobrze znała i ceniła literaturę współczesną. Z wzajemnością uwielbiała młodzież. Starała się jej przekazać piękno języka i literatury polskiej oraz uniwersalne i ponadczasowe wartości humanistyczne. Dewizą Anny Banieckiej było wydobycie z człowieka tego, co najlepsze. Była osobą skromną, powszechnie cenioną i lubianą, o pogodnej duszy. Do końca życia dokształcała się, rozwijała i odkrywała nowe obszary kultur. Martwiła się, że nie zdąży przeczytać wszystkiego, co chciała. Nie zdążyła…

Rodzinie składamy szczere wyrazy współczucia.


Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content