Z bolesławieckiej gliny

Prezentacja współczesnych zakładów ceramicznych działających na terenie Ziemi Bolesławieckiej

W ramach tegorocznego Bolesławieckiego Święta Ceramiki zapraszamy na wystawę „Z bolesławieckiej gliny – prezentacja współczesnych zakładów ceramicznych działających na terenie Ziemi Bolesławieckiej”.

Wernisaż

21 sierpnia 2021, godz. 18.00

Dział Historii Miasta (ul. Kutuzowa 14)

Wystawa kontynuuje ideę cyklicznego przekrojowego przedstawiania osiągnięć miejscowego rzemiosła ceramicznego, zapoczątkowaną przez Muzeum Ceramiki ekspozycją zorganizowaną w sierpniu 2016 r., która w kolejnych latach prezentowana była na terenie Włoch: w Vietri-sul-Mare, Rzymie, Ankonie i Faenzie.

Tegoroczna wystawa powstała we współpracy z Gminą Miejską Bolesławiec i Stowarzyszeniem Gmin Ceramicznych Rzeczypospolitej Polskiej w ramach projektu „Polska i Norwegia na Europejskim Szlaku Ceramiki: włączenie Bolesławca i Porsgrunn do międzynarodowej sieci współpracy miast o tradycjach ceramicznych”, dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Jednym z elementów projektu, realizowanego wspólnie z norweskim Telemark Museum i Europejskim Szlakiem Ceramiki, jest odnowienie zabytkowego pałacu Pücklera przy ul. Zgorzeleckiej w Bolesławcu i jego adaptacja na nową siedzibę Muzeum Ceramiki.