Już w kwietniu pojawi się nowa książka dr Andrzeja Olejniczaka zatytułowana „Wielka Armia na Dolnym Śląsku w 1813 roku”.
To kolejna publikacja autora, poświęcona okresowi napoleońskiemu. Tym razem Andrzej Olejniczak porusza w niej temat pobytu wojsk francuskich na Śląsku w 1813 r. w czasie rozejmu, który zakończył kampanię wiosenną, zwycięską dla Napoleona. Zagadnienie to nie było do tej pory szerzej omawiane w literaturze, badacze skupiali się bowiem głównie na działaniach militarnych.
Dzięki żmudnym i długotrwałym kwerendom w archiwach francuskich, niemieckich i polskich autor zgromadził obszerny materiał badawczy poświęcony armii napoleońskiej, na podstawie którego opisał zmiany w jej organizacji, uzupełnienie stanów osobowych poszczególnych oddziałów oraz kwaterunki na terenie Dolnego Śląska. Książka kontynuuje i znacznie rozwija ponadto zagadnienie ciężarów wojennych, któremu autor poświęcił poprzednią publikację. Publikacja „Wielka Armia na Dolnym Śląsku w 1813 roku”, rzucająca nowe światło na część napoleońskiej armii, która przebywała na Śląsku latem 1813 roku, jest owocem rozprawy doktorskiej obronionej przez autora w 2012 roku w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego.
Promocja książki oraz spotkanie z autorem odbędzie się 17 maja 2014 r. w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu w czasie Nocy Muzeów.
Andrzej Olejniczak – doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Uczeń prof. Marka Czaplińskiego (magisterium „Obciążenia wojenne w zachodniej części Dolnego Śląska podczas kampanii napoleońskich 1806/07 i 1813 roku”) i prof. Jerzego Maronia (doktorat „Wielka Armia na Śląsku w 1813 roku”). Pracuje w Dziale Historii Miasta Muzeum Ceramiki w Bolesławcu jako kustosz dyplomowany. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na historii wojskowości czasów nowożytnych ze szczególnym uwzględnieniem epoki napoleońskiej, historii Śląska i historii techniki wojskowej.