Już wkrótce na naszej stronie internetowej oraz na portalu i w gazecie Istotne.pl pojawi się nowy cykl artykułów przygotowywanych przez pracowników Muzeum Ceramiki zatytułowany „Przedmioty i Anegdoty”.
Zbiory naszego Muzeum są bogate, różnorodne i niezwykle interesujące. Każdy przedmiot ma swoją historię, a niektóre obiekty stały się już niemal legendę. Jak trafiły do Muzeum, gdzie się wcześniej znajdowały, do kogo należały – o tym będą mogli dowiedzieć się czytelnicy.
Gdzie serce twoje tam… muzeum twoje?
W najbliższym wydaniu zaprezentujemy artykuł poświęcony zbiorom dawnego Muzeum Kutuzowa, zlikwidowanego w 1991 r. Wśród mieszkańców Bolesławca do dziś krążą opowieści o tym, jaką cenę na czarnym rynku miały eksponaty poświęcone pamięci rosyjskiego feldmarszałka. Jak było naprawdę, gdzie trafiła broń i meble ? O tym już w kwietniowym wydaniu.
Na Jowisza!
Kolejnym tematem będzie historia heroicznej niemal walki o pozyskanie do zbiorów Muzeum rzeźb oraz innych przedmiotów zgromadzonych w domu rodziny Ganselów. Słynni architekci stworzyli tam prawdziwe muzeum. Co odkryto w willi przy ul. Zgorzeleckiej?
„Bolesławiecki skarb” – podróż zza oceanu
Największy na świecie zbiór 9 bogato dekorowanych XVII-wiecznych naczyń bolesławieckich trafił do Muzeum Ceramiki w 2013 r. Zakup kolekcji był możliwy dzięki pomocy władz miasta i wsparciu finansowemu lokalnych przedsiębiorstw, o czym szeroko informowały media. Choć naczynia powstały w naszym mieście, 400 lat krążyły po całym świecie, by wreszcie powrócić do Bolesławca. Historia kolekcji i kulisy zakupu, już wkrótce.
Dodatkowo każdemu tematowi będzie towarzyszył konkurs. Pytanie „na rozgrzewkę”, opublikowane na portalu Istotne.pl brzmiało: W jakim mieście pochowane zostało ciało oraz serce marszałka Michaiła Kutuzowa? Prawidłowa odpowiedź to “Sankt Patersburg”. (W tym mieście, w Soborze Kazańskim pochowano serce i ciało marszałka, resztę wnętrzności zakopano zaś we wsi Tillendorf (obecnie część Bolesławca).)
W pierwszej edycji konkursu nagrody – książki “1813-2013 Dwusetna rocznica kampanii napoleońskiej na Śląsku” otrzymali: Sławomir Gortych, Sławomir Dryjski oraz Marcin Krzywdziński.
Serdecznie gratulujemy!