Warsztaty tworzenia bolesławieckiej ceramiki na zgorzeleckich Jakubach

W niedzielę, 27.08.2023 r., pracownicy Muzeum Ceramiki przeprowadzili ostatnią edycję zamiejscowych warsztatów zdobienia ceramiki, zaplanowanych w ramach projektu ,,Via Fabrilis – szlak tradycji rzemieślniczych”.

Zajęcia z dekorowania biskwitów charakterystyczną dla Bolesławca techniką stempelkową odbyły się tym razem w Zgorzelcu i stanowiły jedną z atrakcji tegorocznych Jakubów – corocznej imprezy, propagującej lokalną historię i sztukę, organizowanej na Przedmieściu Nyskim. Mimo niezbyt sprzyjającej aury, tegoroczna edycja wydarzenia przyciągnęła rzesze ludzi. Wśród licznych stanowisk, propagujących dawne rzemiosła, propozycja naszego muzeum cieszyła się wyjątkowym zainteresowaniem zarówno dzieci, jak i dorosłych. Uczestnicy warsztatów zorganizowanych przez bolesławieckich muzealników najpierw próbowali zakomponować ozdobne wzory na papierowych formach, a następnie przenosili je na biskwitowe kształty: talerzyki, miski, kubki, figurki. Oczywiście każdy mógł zabrać własnoręcznie ozdobione unikatowe naczynie na pamiątkę udziału w imprezie.

Warsztaty, upowszechniające różnego rodzaju dawne rzemiosła stanowią jedno z działań projektu „Centra dawnych rzemiosł na szlaku Via Fabrilis”, realizowanego przez Gminę Miejską Bolesławiec we współpracy z Gminą Miejską Kłodzko i Miastem Jaroměř w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska-Polska 2014-2020. W jego ramach otwarta zostanie w naszym mieście ogólnodostępna pracownia ceramiczno-garncarska, gdzie wszyscy zainteresowani będą mogli zgłębiać tajniki sztuki tworzenia w glinie. Ośrodek uruchomiony zostanie w październiku w budynku po Dziale Historii Miasta przy ul. Kutuzowa 14, w którym obecnie kończone są prace adaptacyjne.