logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Przewodnik Bolesławiec

Urok starych przewodników

Bolesławiec zachwycał turystów od zawsze, a po II wojnie na stałe wpisał się na listę miejsc, który każdy powinien zobaczyć – nie tylko ze względu na ceramikę. Świetnym tego przykładem i zachętą do przyjazdu był bez wątpienia wydany w 1968 r. nakładem Dolnośląskiego Ośrodka Informacji Turystycznej przewodnik w formie składanego druku ulotnego zatytułowanego „Bolesławiec”.

Choć z perspektywy dzisiejszego turysty przewodnik może się wydawać archaiczny i nie do końca aktualny, to nadal przedstawia pewną wartość. Krótkie, zwięzłe informacje zamieszczone w przewodniku pochodzą spod pióra legendy wrocławskiego dziennikarstwa – Michała Żywienia (1927-2008) – poligloty, wieloletniego lektora w Towarzystwie Wiedzy Powszechnej oraz aktywnego działacza PTTK, odznaczonego m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim oraz Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Całości publikacji dopełniają zdjęcia wykonane w Bolesławcu w latach 60. XX w. przez znanych fotografów, m.in. Stefana Arczyńskiego (ur. 1916 r., członek ZPAF, odznaczony m.in. Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”) i Kazimierza Czobaniuka (1911-2002, członek ZPAF).

Pośród zdjęć znajdziemy kilka ciekawych kadrów, m.in. widok na starówkę z wieży kościoła pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja czy ujęcie wschodniej pierzei rynku, na którym dostrzeżemy nieistniejący dziś budynek dawnego hotelu „Kronprinz”, po wojnie przemianowanego na “Hotel Piastowski”. Popadający w ruinę budynek rozebrano w latach 70. XX w.

Zachęcamy do zapoznania się z całością publikacji, w której odnajdziecie jeszcze kilka innych ciekawostek dotyczących miasta. Przy okazji zapraszamy do Bolesławca, aby na własne oczy zobaczyć, jak zmienił się na przestrzeni ostatnich 50 lat.

Przewodnik Bolesławiec
Skip to content