logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Uroczyste zamknięcie projektu “Via Fabrilis – szlak tradycji rzemieślniczych”.

p<. !/images/logos/vf.gif! !/images/logos/czpl.gif!
Projekt nr CZ.3.22/2.2.00/08.00048 pn. „VIA FABRILIS – szlak tradycji rzemieślniczych” dofinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013.

Projekt č. CZ.3.22/2.2.00/08.00048 pn. „VIA FABRILIS – cesta řemeslných tradic” je spolufinancován Evropskou unií z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Operačního programu přeshraniční spolupráce Česká republika – Polská republika 2007-2013

W dniu 24 czerwca 2010 roku w budynku Muzeum Ceramiki przy ul. Mickiewicza 13 miało miejsce uroczyste zamknięcie projektu “Via Fabrilis – szlak tradycji rzemieślniczych /cesta řemeslných tradic”. Transgraniczny projekt realizowany był od 2008 do 2010 roku we współpracy z Muzeum Karkonoskim we Vrchlabi. Jego celem było stworzenie nowego zintegrowanego produktu turystycznego o zasięgu regionalnym, obejmującym zachodnią część Przedgórza i Pogórza Sudeckiego oraz Karkonosze po obu stronach – polskiej i czeskiej. Nowy produkt kierowany jest zarówno do turystów z zewnątrz, jak i do mieszkańców regionu, zainteresowanych poznaniem specyfiki, historii i odmienności kulturowej tego obszaru przez pryzmat jego bogatych tradycji rzemieślniczych, ich różnorodności i specyfiki, wynikających z historyczno-geograficznych uwarunkowań. Ma on również za zadanie zaktywizować mieszkańców do poznania własnej tożsamości kulturowej i odkrycia wspólnych jej znamion w jednej przestrzeni geograficzno-historycznej niezależnie od położenia względem granicy. Służy to wzajemnemu poznaniu i zbliżeniu ludności polskiej i czeskiej, transgranicznej integracji regionu w zjednoczonej Europie.
Szlak turystyczny przebiega w kierunku pn.-pd., łącząc miasta Bolesławiec i Vrchlabi. Trasa ta, wiodąca przez Przełęcz Jakuszycką, w większej części pokrywa się z ważnym współcześnie międzynarodowym szlakiem komunikacyjnym Szczecin-Praha, który ma głębokie korzenie historyczne, będąc jednym początków podstawowych motorów osadnictwa w tym regionie już w średniowieczu. Położenie na szlaku komunikacyjnym oraz ogromne bogactwo naturalnych zasobów surowcowych w tym regionie zaowocował w przeszłości rozwojem rzemiosła, często wyspecjalizowanego i nie spotykanego gdzie indziej. Doprowadziło to do powstania ośrodków, będących znaczącymi w Europie centrami produkcji rzemieślniczej: Bolesławiec – ośrodkiem garncarskim i ceramicznym, kamieniarskim, odlewniczym, tkackim, Vrchlabi – centrum ciesielstwa wytwórstwa mebli, miedziorytnictwa, wytwórstwa biżuterii. Na szlaku łączącym te ośrodki znajdują się inne miasta o bogatej historii i tradycjach rzemieślniczych: po stronie polskiej – Lwówek Śląski – centrum browarnictwa o górnictwa złota i minerałów, Wleń – ośrodek tkactwa, płóciennictwa i zegarmistrzostwa, Jelenia Góra – ośrodek tkactwa, Szklarska Poręba – ośrodek szklarstwa.
W czasie uroczystego zamknięcia projektu Tadeusz Orawiec podczas prezentacji pt. “Via Fabrilis – szlak tradycji rzemieślniczych”, omówił dokładnie wszystkie miasta, zarówno po stronie polskiej, jak i po stronie czeskiej włączone w realizację projektu. Dyrektor Muzeum Ceramiki w Bolesławcu Anna Bober-Tubaj przedstawiła natomiast prezentacje multimedialną, podsumowującą działania realizowane w ramach projektu.
W uroczystościach podsumowujących uczestniczyło wielu gości z Czech m.in. Jiří Louda, Jana Sojková, Olga Hájková, Blanka Zázvorková, Hana Švecová z Muzeum Karkonoskiego we Vrchlabí. Wysłuchali oni prelekcji Andrzeja Kaziuka na temat praktycznych zagadnień konserwacji i renowacji zabytkowych wyrobów ceramicznych. Wzięli również udział w warsztatach “Rzemieślnicze lato 2010”, w ramach których w ogrodzie przy Muzeum odbył się pokaz tradycyjnych rzemiosł w wykonaniu czeskich i polskich rękodzielników. Véra Uríková wraz z współpracownikami zaprezentowała metody malowania na tkaninie oraz sposoby wyplatania koszyków. Widzów i gości zachwycił pokaz tworzenia biżuterii z koralików szklanych, w wykonaniu Dagmar Loumowej. Pokaz typowych dla naszego miasta metod zdobnictwa naczyń ceramicznych, przygotowała Małgorzata Węgrzyn. Niewątpliwą atrakcją była możliwość ozdobienia własnego ciała motywem stempelkowym.


Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content