p<. !/images/logos/vf.gif! !/images/logos/czpl.gif!
Projekt nr CZ.3.22/2.2.00/08.00048 pn. „VIA FABRILIS – szlak tradycji rzemieślniczych” dofinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013.
Projekt č. CZ.3.22/2.2.00/08.00048 pn. „VIA FABRILIS – cesta řemeslných tradic” je spolufinancován Evropskou unií z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Operačního programu přeshraniční spolupráce Česká republika – Polská republika 2007-2013
W dniu 24 czerwca 2010 roku w budynku Muzeum Ceramiki przy ul. Mickiewicza 13 miało miejsce uroczyste zamknięcie projektu “Via Fabrilis – szlak tradycji rzemieślniczych /cesta řemeslných tradic”. Transgraniczny projekt realizowany był od 2008 do 2010 roku we współpracy z Muzeum Karkonoskim we Vrchlabi. Jego celem było stworzenie nowego zintegrowanego produktu turystycznego o zasięgu regionalnym, obejmującym zachodnią część Przedgórza i Pogórza Sudeckiego oraz Karkonosze po obu stronach – polskiej i czeskiej. Nowy produkt kierowany jest zarówno do turystów z zewnątrz, jak i do mieszkańców regionu, zainteresowanych poznaniem specyfiki, historii i odmienności kulturowej tego obszaru przez pryzmat jego bogatych tradycji rzemieślniczych, ich różnorodności i specyfiki, wynikających z historyczno-geograficznych uwarunkowań. Ma on również za zadanie zaktywizować mieszkańców do poznania własnej tożsamości kulturowej i odkrycia wspólnych jej znamion w jednej przestrzeni geograficzno-historycznej niezależnie od położenia względem granicy. Służy to wzajemnemu poznaniu i zbliżeniu ludności polskiej i czeskiej, transgranicznej integracji regionu w zjednoczonej Europie.
Szlak turystyczny przebiega w kierunku pn.-pd., łącząc miasta Bolesławiec i Vrchlabi. Trasa ta, wiodąca przez Przełęcz Jakuszycką, w większej części pokrywa się z ważnym współcześnie międzynarodowym szlakiem komunikacyjnym Szczecin-Praha, który ma głębokie korzenie historyczne, będąc jednym początków podstawowych motorów osadnictwa w tym regionie już w średniowieczu. Położenie na szlaku komunikacyjnym oraz ogromne bogactwo naturalnych zasobów surowcowych w tym regionie zaowocował w przeszłości rozwojem rzemiosła, często wyspecjalizowanego i nie spotykanego gdzie indziej. Doprowadziło to do powstania ośrodków, będących znaczącymi w Europie centrami produkcji rzemieślniczej: Bolesławiec – ośrodkiem garncarskim i ceramicznym, kamieniarskim, odlewniczym, tkackim, Vrchlabi – centrum ciesielstwa wytwórstwa mebli, miedziorytnictwa, wytwórstwa biżuterii. Na szlaku łączącym te ośrodki znajdują się inne miasta o bogatej historii i tradycjach rzemieślniczych: po stronie polskiej – Lwówek Śląski – centrum browarnictwa o górnictwa złota i minerałów, Wleń – ośrodek tkactwa, płóciennictwa i zegarmistrzostwa, Jelenia Góra – ośrodek tkactwa, Szklarska Poręba – ośrodek szklarstwa.
W czasie uroczystego zamknięcia projektu Tadeusz Orawiec podczas prezentacji pt. “Via Fabrilis – szlak tradycji rzemieślniczych”, omówił dokładnie wszystkie miasta, zarówno po stronie polskiej, jak i po stronie czeskiej włączone w realizację projektu. Dyrektor Muzeum Ceramiki w Bolesławcu Anna Bober-Tubaj przedstawiła natomiast prezentacje multimedialną, podsumowującą działania realizowane w ramach projektu.
W uroczystościach podsumowujących uczestniczyło wielu gości z Czech m.in. Jiří Louda, Jana Sojková, Olga Hájková, Blanka Zázvorková, Hana Švecová z Muzeum Karkonoskiego we Vrchlabí. Wysłuchali oni prelekcji Andrzeja Kaziuka na temat praktycznych zagadnień konserwacji i renowacji zabytkowych wyrobów ceramicznych. Wzięli również udział w warsztatach “Rzemieślnicze lato 2010”, w ramach których w ogrodzie przy Muzeum odbył się pokaz tradycyjnych rzemiosł w wykonaniu czeskich i polskich rękodzielników. Véra Uríková wraz z współpracownikami zaprezentowała metody malowania na tkaninie oraz sposoby wyplatania koszyków. Widzów i gości zachwycił pokaz tworzenia biżuterii z koralików szklanych, w wykonaniu Dagmar Loumowej. Pokaz typowych dla naszego miasta metod zdobnictwa naczyń ceramicznych, przygotowała Małgorzata Węgrzyn. Niewątpliwą atrakcją była możliwość ozdobienia własnego ciała motywem stempelkowym.