logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   kontakt | PL | CZ | EN

Trzecie wydanie „Rocznika Bolesławieckiego”

Kolejne, trzecie wydanie „Rocznika Bolesławieckiego” jest już w sprzedaży. Poprzednie dwie edycje cieszyły się dużym uznaniem czytelników. „Rocznik Bolesławiecki 2010” składa się z ośmiu części, zwierających artykuły poświęcone bieżącym i historycznym wydarzeniom oraz postaciom związanym z Bolesławcem. Rocznik zawiera wiele interesujących tekstów o szerokiej tematyce, przygotowanych z niezwykłą starannością. Jest również bogato ilustrowany.
Dwie pierwsze części poświęcone są jubileuszom, które były obchodzone w 2010 roku: 30.leciu powstania NSZZ „Solidarność” w Bolesławcu (z tekstami Zbigniewa Razika, Franciszka Kozdry i Haliny Zdunek) i 20.leciu Samorządu Terytorialnego (z materiałami autorstwa Józefa Króla i Piotra Romana). Trzecią część stanowią artykuły o tematyce lokalnej. Zawarto tu m. in. wspomnienia Jana Kisiliczyka, który przybliża okoliczności wyboru na posła Sejmu Kontraktowego oraz tekst Danuty Maślickiej, przedstawiający pięć sylwetek młodych Polaków, którzy po wojnie przyjechali z Francji do Bolesławca. Warto zwrócić również wagę na artykuły Zdzisława Abramowicza, Lesława Kasprzyckiego oraz Jana Paździory (ten ostatni opisuje katastrofę w Iwinach w 1967 roku).
Czwarta część Rocznika poświęcona została twórczości współczesnych Bolesławian. Zaprezentowano tu sylwetki wybitnej artystki i pedagoga Stanisławy Wojdy-Pytlińskiej, znawcy fotografii Andrzeja Pytlińskiego oraz postać nieżyjącego już Mieczysława Żołądzia. W kolejnej części znalazły się m. in. wspomnienia bolesławian: Alfreda Kwarciaka, Heleny Kowal, Pawła Niewodniczańskiego, Zdzisława Palonki oraz Kazimierza Sucharzewskiego.
W dalszej części publikacji przedstawiono sylwetki nieżyjących już, znanych mieszkańców Bolesławca: Janiny i Władysława Ciszewskich, Janiny Pietrzak, Zbigniewa Myślińskiego i Krzysztofa Tomczaka. W „Roczniku” umieszczono także stały dział „Rocznika bolesławieckiego” – Kronikę, w której znalazły się krótkie opisy najważniejszych dla mieszkańców wydarzeń zeszłego roku. W dziale ósmym umieszczono zaś recenzje i omówienia pięciu książek poświęconych zagadnieniom związanym z Bolesławcem i ziemią bolesławiecką, które zostały wydane w 2010 roku.

*„Rocznik Bolesławiecki 2010” można nabyć w cenie 40 zł w obu działach Muzeum Ceramiki, w Punkcie Informacji Turystycznej i Kulturalnej Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – MCC oraz w bolesławieckich księgarniach.*


Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content