*Muzeum Ceramiki w Bolesławcu rozpoczęło realizację kolejnego transgranicznego, polsko-niemieckiego projektu. Projekt adresowany jest do dzieci i młodzieży uczącej się, a jego celem jest uatrakcyjnienie oferty polsko-niemieckich pozaszkolnych programów edukacyjnych w zakresie nauk matematyczno-przyrodniczych w oparciu o potencjał przygranicznych muzeów.*
Partnerami bolesławieckiego muzeum w projekcie są Powiat Bautzen – Museum der Westlausitz Kamenz i Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu, a poszczególne działania realizowane będą we współpracy ze szkołami z obszaru objętego wsparciem, w tym także z placówkami szkolnymi z regionu bolesławieckiego. Jednym z rezultatów projektu będzie poszerzenie oferty muzealnej o pozaszkolne programy edukacyjne w zakresie nauk przyrodniczych i ścisłych. Tego typu programy nie wchodzą w zakres obowiązkowego programu szkolnego i realizowane są poza placówką edukacyjną jako uzupełnienie zajęć lekcyjnych. Programy przygotowywane w bolesławieckim muzeum dotyczyć będą zagadnień z zakresu przyrody, biologii, geografii, chemii oraz fizyki. Ich realizacja oparta będzie o ekspozycje stałe Działu Historii Miasta: dawną aptekę i wystawę archeologiczną, które w ramach projektu, zostaną poddane gruntownej modernizacji (zostaną m.in. uzupełnione o moduły interaktywne).
Kolejnym wynikiem projektu będzie poprawa współpracy między polskimi i niemieckimi instytucjami odpowiedzialnymi za edukację oraz instytucjami kultury, a także stworzenie transgranicznej oferty edukacyjnej zajęć pozaszkolnych. Wypracowana zostanie strategia komunikacji w tym zakresie, realizowane będą spotkania informacyjne dla nauczycieli, warsztaty umożliwiające wymianę doświadczeń i informacji, a także materiały informacyjne udostępniane on-line.
Projekt rozpoczął się 1 lipca 2018 r. i będzie realizowany do 30 czerwca 2021 r. Jego budżet całościowy wynosi 1.045.879,67 EUR. Muzeum Ceramiki planuje przeznaczyć na realizację działań projektowych 167.771 EUR, otrzymując jednocześnie dofinansowanie ze środków UE w wysokości 137.505 EUR.
Projekt realizowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.