Promocja IV edycji „Rocznika Bolesławieckiego”

Promocja IV edycji „Rocznika Bolesławieckiego”, wydawnictwa poświęconego historii i współczesności Bolesławca i Ziemi Bolesławieckiej, odbędzie się 17 lipca 2012 r. o godzinie 16.00 w Sali Rajców bolesławieckiego Ratusza.

W „Roczniku Bolesławieckim 2011” zamieszczona jest ilustrowana kronika najważniejszych wydarzeń minionego roku oraz zróżnicowane tematycznie, przekrojowe artykuły dotyczące postaci i zjawisk związanych z miastem. W publikacji znajdują się teksty poświęcone m. in.: zasłużonemu dla Bolesławca ceramikowi prof. Tadeuszowi Szafranowi, początkom bolesławieckiego Muzeum, jednostkom rakietowym WP w Bolesławcu, telewizji lokalnej w Bolesławcu, wybranym bolesławieckim szkołom, 40-leciu zdobycia mistrzostwa Europy w boksie przez Ryszarda Tomczyka i oraz żywej do dziś pamięci o Kresach Wschodnich i zesłańcach Sybiru.

W Roczniku zaprezentowano także sylwetki znanych twórców bolesławieckich: Stanisława Borowskiego, Bronisława Wolanina, Edwarda Szuttera i Czesława Matyjewicza oraz bolesławian odnoszących sukcesy w różnych dziedzinach: Zdzisława Oszczędy (nanotechnologia), Jacka Pietraszkiewicza (oprogramowanie do nawigacji elektronicznej, Katarzyny Pranić (literacki debiut), Bartka Miarki (muzyka), Przemysława Filipowicza (reżysera i dokumentalistę) i Michała Twerda (malarstwo). W publikacji zamieszczone zostały także wspomnienia Anny Banieckiej, Franciszka Sarzyńskiego, Bohdana Pielińskiego i Tomasza Niewodniczańskiego. Ponadto znajduje się tu dział poświęcony zasłużonym dla miasta, nieżyjącym już bolesławianom. Na końcu publikacji zamieszczono recenzje powstałych w ubiegłym roku publikacji książkowych poświęconych miastu i Ziemi Bolesławieckiej.

Publikacja finansowana jest ze środków Gminy Miejskiej Bolesławiec oraz Stowarzyszenia Ziemia Bolesławiecka. Wydawcą jest Muzeum Ceramiki w Bolesławcu.

Redakcja serdecznie zaprasza Mieszkańców na promocję Rocznika do bolesławieckiego Ratusza.