Muzeum Ceramiki, mimo ograniczeń związanych z epidemią, nieprzerwanie realizuje działania wynikające z harmonogramów projektowych. Jednym z nich jest międzynarodowy projekt “Twórcze przedsięwzięcia w regionach ceramicznych – rozwój, edukacja, aktywizacja” („Creative entrepreneurship in ceramic regions – developing, educating, encouraging” – w skrócie: CerDee). Ma on na celu wspieranie rozwoju branży ceramicznej w Europie Środkowej przez gromadzenie, wymianę i rozpowszechnianie specjalistycznej wiedzy i doświadczeń z zakresu rzemiosła ceramicznego.
W pierwszym kwartale 2020 r. przeprowadzono badanie ankietowe obejmujące podmioty związane z branżą ceramiczną, m.in. producentów ceramiki, wykładowców i słuchaczy szkół wyższych i średnich kształcących w zawodach ceramicznych, artystów ceramików, stowarzyszenia branżowe, jednostki samorządowe, na których terenie rozwija się przemysł ceramiczny oraz instytucje kultury o profilu działalności ukierunkowanym na ceramikę. Badanie skupiało się na mocnych i słabych stronach tej branży, a także na jej problemach i perspektywach rozwojowych. Jego wyniki posłużą do przygotowania kompleksowej analizy aktualnej sytuacji na rynku ceramicznym w Europie Środkowej.
Równolegle prowadzone są prace nad tworzeniem bazy danych stanowiącej rodzaj biblioteki cyfrowej, która będzie obejmować materiały tekstowe, fotograficzne i filmowe prezentujące dziedzictwo i współczesność rzemiosła ceramicznego w poszczególnych regionach Europy. W projekcie przewidziane są też specjalistyczne warsztaty, szkolenia i pobyty rezydencyjne dla twórców i producentów rozpoczynających działalność związaną z ceramiką artystyczną. Ze względu na epidemię ich organizację przełożono na przyszły rok.
Realizacja projektu CerDee została zaplanowana na lata 2019-2022. Oprócz bolesławieckiego muzeum w przedsięwzięcie zaangażowane są następujące instytucje: Museo Internazionale delle Ceramiche w Faenzie (Włochy), Narodni muzej Slovenije w Ljubljanie (Słowenia), New Design University w St. Pölten (Austria), Zavod za turizem in kulturo Kranj (Słowenia), Technische Universität Ilmenau (Niemcy) oraz University of West Bohemia w Pilznie (Czechy). Partnerem wiodącym jest Porzellanikon – Staatliches Museum für Porzellan w Selb (Niemcy), największy w Europie zespół muzeów specjalizujących się w wystawach i badaniach poświęconych ceramice, w szczególności niemieckiej porcelanie. Zespół ten powstał w wyniku połączenia Europäisches Industriemuseum für Porzellan, Europäisches Museum für Technische Keramik, Rosenthal Museum i Deutsches Porzellanmuseum. W 2012 r. Porzellanikon został włączony do Europejskiego Szlaku Ceramiki jako członek UNIC (Urban Network for Innovation in Ceramics – Sieć Współpracy Miast na rzecz Innowacji w Ceramice).
Projekt CerDee jest realizowany w ramach programu Interreg Central Europe utworzonego i finansowanego przez Unię Europejską jako narzędzie wdrażania polityki spójności.