logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Otwarcie nowej ekspozycji stałej “Dawna ceramika bolesławiecka”

p<. !/images/logos/vf.gif! !/images/logos/czpl.gif!
Projekt nr CZ.3.22/2.2.00/08.00048 pn. „VIA FABRILIS – szlak tradycji rzemieślniczych” dofinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013.

Projekt č. CZ.3.22/2.2.00/08.00048 pn. „VIA FABRILIS – cesta řemeslných tradic” je spolufinancován Evropskou unií z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Operačního programu přeshraniční spolupráce Česká republika – Polská republika 2007-2013

21 marca 2010 roku w budynku Muzeum Ceramiki przy ul. Mickiewicza 13 uroczyście otwarto stałą ekspozycję, poświęconą historii bolesławieckiej ceramiki. Przybyło na nią wiele znamienitych gości m.in.: Prezydent Miasta Bolesławiec Pan Piotr Roman, wnuk ostatniego dyrektora Szkoły Ceramicznej Hans Bungenstab, partnerzy projektu VIA FABRILIS z Karkonoskiego Muzeum we Vrchlabi Olga Hájková, Jana Sojková i Jiří Louda, przedstawiciele Muzeum Śląskiego w Goerlitz Johanna Kutschera i dr Martin Kügler. Po trwającym rok czasu remoncie i pracach aranżacyjnych udostępniono zwiedzającym wystawę przygotowaną ze zbiorów własnych oraz wypożyczonych z innych muzeów i prywatnych kolekcji – m.in. z Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze i Schlesische Museum w Goerlitz. Uruchomiona wystawa stała ma charakter edukacyjno-popularyzatorski, wiedzę poszerzają w sposób przystępny i atrakcyjny multimedia: kioski informacyjne, prezentacje multimedialne oraz specjalnie przygotowany film, poświęcony wybranym zagadnieniom z dziejów bolesławieckiej kamionki. Na ekspozycji po raz pierwszy zaprezentowano wyniki badań archeologicznych przeprowadzonych w 2007 roku – zwiedzający mogą obejrzeć najstarsze zachowane bolesławieckie wyroby z XV, XVI i XVII wieku – naczynia zdobione nakładkami i pokryte brązowym oraz kobaltowym szkliwem. Odkrycie to po raz pierwszy potwierdziło kronikarski przekaz z 1612 roku, kiedy to kobaltowe naczynia trafiły na dwór królewski w Pradze, zawiezione tam przez bolesławieckiego burmistrza Namslera. Bardzo cennym fragmentem wystawy jest kolekcja Brigitte Werner, obejmująca kilkadziesiąt wyrobów, o wysokiej artystycznej wartości, z bolesławieckiej Ceramicznej Szkoły Zawodowej. Ten unikalny zbiór jest jednym z nielicznych tego typu w Europie. Ekspozycja w sposób przekrojowy ukazuje najciekawsze przykłady bolesławieckiej ceramiki: od najstarszych naczyń, poprzez tzw. melony i dzbany dekorowane nakładkami, pierwsze przykłady dekoracji stempelkowej z XIX wieku, wyroby zakładów działających przed wojną: Roberta Burdacka, Hugo i Ernsta Reinholdów, Juliusa Paula oraz Carla i Edwina Wernerów, a także powstałe po 1945 roku polskie projekty Tadeusza Szafrana, Izabeli Zdrzałki, Bronisława Wolanina, Wandy Matus i Janiny Bany-Kozłowskiej. Atrakcją przygotowaną dla zwiedzających jest replika Wielkiego Garnca. Pierwowzór wykonany w 1753 roku przez mistrza Joppego, uważany był za największy na świecie. Kolos liczył ponad 2 metry wysokości i niemal 2000 litrów pojemności. Przez 200 lat stanowił symbol tradycji ceramicznych miasta i był jego wizytówką. Zniszczony po II wojnie światowej, w 2009 roku został zrekonstruowany i powrócił do bolesławieckiego muzeum. Podczas wernisażu zostały wygłoszone
dwa wykłady: „Początki ceramiki bolesławieckiej” i „Ceramika bolesławiecka po 1945 r.”. Przygotowanie ekspozycji i prace remontowe zostały przeprowadzone w ramach projektu „Via Fabrilis – szlak tradycji rzemieślniczych” w Programie Operacyjnym Współpracy Transgranicznej Polska -Czechy 2007-2013.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content