Nauki przyrodnicze w bolesławieckim muzeum

Wizyta w Muzeum Ceramiki daje możliwość poznania nie tylko bolesławieckiej kamionki oraz dziejów i kultury naszego regionu. Odwiedzając Dział Historii Miasta, można także pogłębić wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych, poznać tajniki i ciekawostki ze świata botaniki, biologii, chemii, geografii czy fizyki. Taką szansę stwarza projekt „Nauka jako przygoda”, który ma na celu realizacje programów edukacji muzealnej uzupełniających wiedzę szkolną i jest realizowany we współpracy z bolesławieckimi nauczycielami. Wsparciem dla zajęć i warsztatów są specjalnie zmodernizowane wystawy stałe. Do tej pory udało się rozbudować ekspozycję prezentującą dawną aptekę, wprowadzając do niej moduły botaniczny i zoologiczny, zawierające preparaty roślinne i zwierzęce. Obecnie trwają prace nad zmianami wystawy poświęconej archeologii regionu bolesławieckiego. Wzbogacą ją moduły dotyczące różnych technologii i surowców wykorzystywanych w produkcji ceramiki oraz replika pieca do wypału naczyń. Ekspozycja zostanie też wyposażona w nowe gabloty oraz szereg stanowisk interaktywnych, pozwalających poznać właściwości ceramiki i metali. Całość uzupełniają filmy, prezentacje i publikacje przybliżające różne zagadnienia z zakresu nauk przyrodniczych.

W zorganizowanych dotychczas zajęciach muzealnych wzięło udział prawie 3500 uczniów szkół z naszego miasta i regionu. Uczestnicy mogli dowiedzieć się, jakie liczne funkcje pełniła kiedyś apteka i jakie obowiązki spoczywały na aptekarzu, co to jest botanika i jaki ma związek z aptekarstwem, poznawali też różne rośliny i ich właściwości oraz sposoby ich wykorzystywania w ziołolecznictwie i kosmetyce. Niestety z powodu epidemii realizacja projektu została czasowo zawieszona. Wznowienie warsztatów – w bogatszej ofercie – nastąpi, gdy tylko będzie to możliwe ze względów bezpieczeństwa. Ich tematyka zostanie poszerzono o zagadnienia z zakresu chemii nieorganicznej i fizyki związane z ceramiką i obróbką metali. Projekt „Nauka jako przygoda” jest realizowany we współpracy z Museum der Westlausitz w Kamenz (Niemcy) i Muzeum Łużyckim w Zgorzelcu. Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Polska-Saksonia 2014-2020