logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   kontakt | PL | CZ | EN

Nauki przyrodnicze w bolesławieckim muzeum

Wizyta w Muzeum Ceramiki daje możliwość poznania nie tylko bolesławieckiej kamionki oraz dziejów i kultury naszego regionu. Odwiedzając Dział Historii Miasta, można także pogłębić wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych, poznać tajniki i ciekawostki ze świata botaniki, biologii, chemii, geografii czy fizyki. Taką szansę stwarza projekt „Nauka jako przygoda”, który ma na celu realizacje programów edukacji muzealnej uzupełniających wiedzę szkolną i jest realizowany we współpracy z bolesławieckimi nauczycielami. Wsparciem dla zajęć i warsztatów są specjalnie zmodernizowane wystawy stałe. Do tej pory udało się rozbudować ekspozycję prezentującą dawną aptekę, wprowadzając do niej moduły botaniczny i zoologiczny, zawierające preparaty roślinne i zwierzęce. Obecnie trwają prace nad zmianami wystawy poświęconej archeologii regionu bolesławieckiego. Wzbogacą ją moduły dotyczące różnych technologii i surowców wykorzystywanych w produkcji ceramiki oraz replika pieca do wypału naczyń. Ekspozycja zostanie też wyposażona w nowe gabloty oraz szereg stanowisk interaktywnych, pozwalających poznać właściwości ceramiki i metali. Całość uzupełniają filmy, prezentacje i publikacje przybliżające różne zagadnienia z zakresu nauk przyrodniczych.

W zorganizowanych dotychczas zajęciach muzealnych wzięło udział prawie 3500 uczniów szkół z naszego miasta i regionu. Uczestnicy mogli dowiedzieć się, jakie liczne funkcje pełniła kiedyś apteka i jakie obowiązki spoczywały na aptekarzu, co to jest botanika i jaki ma związek z aptekarstwem, poznawali też różne rośliny i ich właściwości oraz sposoby ich wykorzystywania w ziołolecznictwie i kosmetyce. Niestety z powodu epidemii realizacja projektu została czasowo zawieszona. Wznowienie warsztatów – w bogatszej ofercie – nastąpi, gdy tylko będzie to możliwe ze względów bezpieczeństwa. Ich tematyka zostanie poszerzono o zagadnienia z zakresu chemii nieorganicznej i fizyki związane z ceramiką i obróbką metali. Projekt „Nauka jako przygoda” jest realizowany we współpracy z Museum der Westlausitz w Kamenz (Niemcy) i Muzeum Łużyckim w Zgorzelcu. Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Polska-Saksonia 2014-2020

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content