logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Muzealne wspomnienia z wakacji

Tegoroczne wakacje już za nami. W naszym muzeum mamy co wspominać, bo mimo zamknięcia wystaw Działu Ceramiki i Działu Historii Miasta, w letnich miesiącach działo się u nas bardzo dużo.

Tegoroczna edycja wakacyjnego fotomaratonu „Z aparatem przez Bolesławiec” (29.07.2023), przeprowadzona we współpracy ze Stowarzyszeniem Fotograficznym „Camera” zaowocowała wieloma ciekawymi i nietuzinkowymi kadrami. Fotografie, nie tylko te nagrodzone, można było obejrzeć następnego dnia podczas uroczystego rozstrzygnięcia konkursu i wręczenia nagród.

Tydzień później (05.08.2023), wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, zaprosiliśmy miłośników dwóch kółek na rajd rowerowy im. L. Piątkowskiego – wybitnego regionalisty, krajoznawcy i propagatora turystyki i zabytków ziemi bolesławieckiej. Choć pogoda tym razem nie dopisała, do mety przy ul. Spacerowej dotarła cała przeszło 30-osobowa grupa uczestników.

Ważnym wydarzeniem mijających wakacji była promocja publikacji dr Magdaleny Gazur „Wokół stołu. Wpływ tradycyjnych technik wytwarzania na współczesne formy użytkowe” (19.08.2023). Wydana książka, przybliżająca współczesne wzornictwo bolesławieckiej ceramiki, powstała jako rozprawa doktorska na Wydziale Ceramiki i Szkła, Wzornictwa Ceramiki w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu pod kierunkiem dr hab. Joanny Teper i została uhonorowana II nagrodą w XII edycji Konkursu o nagrodę Prezydenta Miasta na najlepszą pracę magisterską lub doktorską z zakresu historii i współczesności Bolesławca. Nie było to jedyne działanie zorganizowane przez nas w ramach obchodów tegorocznego Bolesławieckiego Święta Ceramiki. W Punkcie Informacji Turystycznej przy Rynku 19/21 pokazaliśmy wystawę czasową prezentującą wyroby ceramiczne, powstające w wytwórniach działających w regionie bolesławieckim (16.08-04.09.2023). Ekspozycję chętnie oglądali zarówno goście tłumnie odwiedzający nasze miasto w czasie w czasie BŚC, a także miejscowi miłośnicy bolesławieckiej kamionki.

Przez cały okres wakacji organizowaliśmy także cykliczne zajęcia tematyczne dla dzieci i dorosłych, w których brały udział zarówno osoby indywidualne, całe rodziny, jak i grupy uczestników półkolonii oraz innych form letniego wypoczynku w naszym mieście. Dużym zainteresowaniem cieszyły się piątkowe piesze wycieczki z przewodnikiem po Bolesławcu, współorganizowane z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji pod hasłem „Bądź turystą w swoim mieście”. Pozwalały one poznać przeszłość i zabytki Bolesławca, a przy okazji zdobyć miejską odznakę turystyczną. Ogromną popularnością cieszyły się również wakacyjne rozgrywki w KUBB – grę zręcznościową o średniowiecznym pochodzeniu. W przypadku złej pogody, organizowane były zajęcia z gry „młynek” – logicznej gry planszowej, która pojawia się w różnych kulturach, początkami sięgając czasów starożytnych. W kolejne dni tygodnia realizowane były dla grup uczestników warsztaty zdobienia ceramiki i robienia pachnących mydełek.

Pomagaliśmy także organizować „Europejskie przygody na Mikołaja Brody”, prowadząc warsztaty ceramiczne w Miejskim Przedszkolu Publicznym nr 2. Przez całe wakacje można było także wziąć udział w przygotowanej przez nas indywidualnej grze miejskiej „Na tropie skarbu Rosalii von Bonin”, podczas której należało rozwiązać szereg zagadek, aby odnaleźć ukryty skarb. Wszyscy, którym to się udało, mogli odebrać pamiątkową nagrodę.

Mamy nadzieję, że uczestnicy naszych działań nie nudzili się i odwiedzą nas także w przyszłoroczne wakacje, kiedy to zajęcia odbywać się już będą w dwóch nowych obiektach: w nowej siedzibie Muzeum Ceramiki w Pałacu Pücklera przy ul. Zgorzeleckiej 28-29 oraz w Centrum Dawnych Technik Garncarskich przy ul. Kutuzowa 14.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content