Stempelkiem i pędzlem malowane

Karolina i Piotr Różyło

Moja Faktoria

Firmę Moja Faktoria założyli w 2017 r. Karolina i Piotr Różyło. Początkowo w zakładzie powstawały drobne wyroby z drewna, co było odzwierciedleniem pasji artystycznych właścicieli. Piotr obróbki drewna i prac stolarskich uczył się sam. Zdolności manualne i cierpliwości w dążeniu do celu ułatwiły doskonalenie umiejętności. W stolarni powstawały różne produkty, w tym dekorowane przez Karolinę techniką decoupage oraz przy użyciu pirografu. Część asortymentu stanowiły taborety, zegary, stoły i stojaki z elementami ceramicznymi. Mimo, że firma obecnie tylko marginalnie realizuje zlecenia na wyroby drewniane, sentyment do drewna pozostał. Wystarczy spojrzeć na logo Mojej Faktorii, w którym widnieje drewniany domek z dziewczynką na huśtawce. Jest to uproszczona wersja domku, który Piotr wybudował dla córeczki Alicji.

Dostrzegając duże zapotrzebowanie rynku na produkty ceramiczne w latach 2018-2019 Karolina i Piotr postanowili poszerzyć działalność o sprzedaż ceramiki bolesławieckiej, pozyskiwanej od wielu lokalnych producentów. Z czasem zaczęli pośredniczyć w sprzedaży ceramiki na dużą skalę, poznając lokalne środowisko wytwórców, aż któregoś dnia jeden z klientów zasugerował rozpoczęcie własnej produkcji ceramicznej.

Po szkoleniach w Warszawie w Pracowni „Ceramiq” zakupili pierwszy piec do wypalania i rozpoczęli przygodę z produkcją ceramiki. Chcieli tworzyć oryginalne produkty, jednocześnie wyraźnie nawiązując do tradycji Bolesławca. Sztuki produkcji ceramiki uczyli się eksperymentując. Nadal opracowują własne metody produkcji i poszukują optymalnych rozwiązań. Przyjęli jasny podział obowiązków. Piotr, absolwent kierunku ceramika i szkło na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zajął się wycinaniem stempli, technologią szkliwienia, wypałem naczyń oraz kontrolą jakości produktów. Obecnie zajmuje się również modelowaniem i tworzeniem autorskich form i kształtów, co daje mu ogromną satysfakcję. Karolina, absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, zawsze lubiła rysować i miała zacięcie artystyczne, dlatego zajęła się wzornictwem. Sztukę dekoracji naczyń zgłębiała samodzielnie. Uczyła się łączenia barw i komponowania wzorów. Dzisiaj odpowiada za wzornictwo zakładu oraz zajmuje się sprzedażą i marketingiem. W wolnych chwilach zasiada do malowania. Zdecydowanie częściej wykorzystuje pędzle niż stemple. W swoich wzorach często wykorzystuje fiolet i kobalt. Chętnie maluje wzory kwiatowe. W jej dekoracjach pojawiają się bzy, chabry, wrzosy, rumianki i magnolie.

Znakiem rozpoznawczym Mojej Faktorii są rozbudowane dekoracje malarskie inspirowane naturą, niektóre łączą malaturę, relief, przecieranie, czy nowatorskie odmuchiwanie pyłem. Oprócz regularnej produkcji w Mojej Faktorii powstają unikatowe projekty na indywidualne zamówienie klientów. Główną inspiracją do tworzenia kolejnych wzorów jest nieodmiennie przyroda. Karolina wspiera swoich pracowników w realizacji autorskich projektów. Często są one efektem burzy mózgów. Czasami malarki pracują w duecie. Jedna osoba wykonuje fragment dekoracji pędzlem a druga wykańcza ją przy użyciu stempla.

Swoje produkty Moja Faktoria sprzedaje zarówno w Polsce, jak i w krajach europejskich – Holandii, Francji, Czechach, a także w USA, Japonii oraz na Tajwanie. Produkty zakładu są regularnie prezentowane na wystawach zbiorowych prezentujących bolesławiecką kamionkę na terenie Europy, organizowanych przez Muzeum Ceramiki w Bolesławcu oraz Stowarzyszenie Gmin Ceramicznych Rzeczypospolitej Polskiej. W tej liczbie na wzmiankę zasługują szczególnie prezentacja w Faenzie, podczas Argillà Italia 2022, w Instytucie Polskim w Wiedniu oraz w Porselensmuseet (Muzeum Porcelany) w norweskim Porsgrunn w 2023 r. Ostatnio Moja Faktoria wzięła udział w konkursie na projekt filiżanki dla 23 Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca, gdzie zajęli II miejsce za innowacyjny kształt spodka w kształcie podwozia gąsienicowego.