„Brama do świata zbiorów” otwarta

!http://muzeum.boleslawiec.net/images/logos/przekraczamy-granice.png!

*Muzeum Ceramiki w Bolesławcu realizuje kolejny transgraniczny, polsko-czeski projekt zatytułowany „Brama do świata zbiorów”. Jednym z jego celów jest digitalizacja najciekawszych i najcenniejszych eksponatów w muzeach pogranicza polsko-czeskiego, a następnie prezentacja muzealiów na specjalnie utworzonym dwujęzycznym portalu internetowym.*

Partnerem bolesławieckiego muzeum w projekcie jest Muzeum Českého ráje v Turnově, a swe eksponaty do prezentacji udostępnią muzea z terenu transgranicznego. Oba muzea partnerskie zorganizują i uruchomią w swoich siedzibach pracownie do digitalizacji zbiorów, zakupując wcześniej specjalistyczne wyposażenie. Muzeum w Bolesławcu będzie realizowało proces digitalizacji w technologii 3D (trójwymiarowej) eksponatów przestrzennych, tj. rzeźb, ceramiki, szkła i innych wyrobów rzemiosła artystycznego oraz eksponatów historycznych i etnograficznych. Muzeum w Turnovie będzie digitalizowało malarstwo, grafiki, starodruki, mapy, fotografie, pocztówki i inne materiały graficzne w formacie 2D (dwuwymiarowym). Uzyskane odwzorowania, po ich opisaniu, będą publikowane na specjalnie utworzonej polsko-czeskiej stronie internetowej. Będzie ona rodzajem wirtualnego muzeum pogranicza, promującego bogactwo artystyczne i historyczne tego regionu.

Projekt przewiduje także realizację innych wspólnych działań, promujących kulturę i zbiory muzealne obszaru transgranicznego. Oba muzea pracują nad przygotowaniem wspólnych wystaw, które będą prezentowane po obu stronach granicy, wydawane będą też publikacje promujące zbiory muzeów partnerskich i innych muzeów przygranicznych. Duży nacisk kładziony jest również na wymianę doświadczeń w zakresie merytorycznej pracy muzeów po obu stronach granicy: prowadzone będą specjalistyczne konsultacje, dla muzealników z Polski i Czech, zorganizowane zostanie też seminarium, dotyczące digitalizacji eksponatów muzealnych.

Projekt rozpoczął się 1 lipca 2018 r. i będzie realizowany do 31 grudnia 2020 r. Jego budżet całościowy wynosi 245.242,07 EUR. Muzeum Ceramiki planuje przeznaczyć na realizację działań projektowych 134.053,14 EUR, otrzymując jednocześnie dofinansowanie ze środków UE w wysokości 113.945,16 EUR.

*Projekt dofinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Republika Czeska – Polska 2014-2020.*