Miasto Bolesławiec, fot. Andrzej Pękała

Członkowie SF „Camera” – Andrzej Pękała

Bolesławieckie środowisko fotograficzne

Andrzej Pękała

Uwielbiam zatrzymywać czas na fotografii i chwile, które już nigdy więcej nie wrócą. Czas jest niczym mgnienie powieki oka, a migawka ten czas zatrzymuje

”.

Przygodę z fotografią rozpoczął korzystając z pożyczonego aparatu fotograficznego w połowie lat 70. XX w. Wówczas była to zabawa. Później fotografował własnymi aparatami marki „Ami”, a następnie „Fed 5”. Fotografowania uczył się samodzielnie. Materiały analogowe nauczyły go szacunku do aparatu i obiektu fotografowanego. Własna domowa ciemnia pozwalała uzyskiwać zdjęcia, których nie sposób było uzyskać w naturalny sposób.

Zamiłowanie do fotografii rozwinęło się z przejściem do fotografii cyfrowej, której A. Pękała pozostaje wierny do dnia dzisiejszego. Zajmuje się głównie fotografią reportażową, którą uważa za jedną z trudniejszych odmian fotografii. Szybkość akcji wymusza szybką reakcję fotografującego, za którą musi nadążyć migawka aparatu.

Do Stowarzyszenia Fotograficznego „Camera” dołączył w 2013 r. Od tego czasu regularnie bierze udział w plenerach fotograficznych i wystawach organizowanych przez stowarzyszenie w kraju i za granicą.

Od lat związany z Zamkiem Grodziec. W 2008 r. na portalu nk.pl, a następnie w 2010 r. również na Facebook założył i administruje profilami Zamek Grodziec – miłośnicy, fani i turyści. Publikuje tam swoje zdjęcia pod pseudonimem anpek. Jest autorem prezentowanej na Zamku Grodziec w maju 2012 r. wystawy „Zza obiektywu – Zamek Grodziec”. Brał udział jako fotograf w I i II Międzynarodowym Sympozjum Rzeźbiarskim „Grodziec 2009” i „Grodziec 2010”. Pierwsze sympozjum zaowocowało albumem fotograficznym ze zdjęciami A. Pękały wydanymi przez Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi. Z przebiegu drugiego sympozjum powstała prezentacja multimedialna, przygotowana przez Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi, gdzie również zaprezentowano zdjęcia A. Pękały. Jest również współautorem zdjęć do albumu „Zamek Grodziec”, wydanego przez Wydawnictwo ZET w 2017 r. W gazecie „Echa Złotoryi” (2015 r., nr 4) opublikowano zdjęcia ilustrujące artykuł pt. „13 duchów” z planu filmu rosyjskiej produkcji „Единичка”. W kilku innych numerach ukazały się zdjęcia Zamku Grodziec i fotorelacje z imprez, które odbyły się na terenie zamku. Zdjęcie A. Pękały ukazało się także w publikacji „Tajny Zamek Czocha” w serii „Zapomniana Historia” autorstwa Piotra Kucznira. A. Pękała zrealizował sesje zdjęciowe na planie serialu „Korona Królów” oraz programu historycznego Bogusława Wołoszańskiego „Tajna historia XX w. – Tajemnica Dirkensa”, których odcinki kręcone były na Zamku Grodziec.

W 2015 r. A. Pękała otrzymał wyróżnienie w konkursie fotograficznym „Nowe oblicze Bolesławca – kultura, sport, gospodarka”. Zdjęcie zostało opublikowane w kalendarzu Urzędu Miasta Bolesławiec na 2015 r.