logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Miasto Bolesławiec, fot. Andrzej Pękała

Członkowie SF „Camera” – Andrzej Pękała

Bolesławieckie środowisko fotograficzne

Andrzej Pękała

Uwielbiam zatrzymywać czas na fotografii i chwile, które już nigdy więcej nie wrócą. Czas jest niczym mgnienie powieki oka, a migawka ten czas zatrzymuje

”.

Przygodę z fotografią rozpoczął korzystając z pożyczonego aparatu fotograficznego w połowie lat 70. XX w. Wówczas była to zabawa. Później fotografował własnymi aparatami marki „Ami”, a następnie „Fed 5”. Fotografowania uczył się samodzielnie. Materiały analogowe nauczyły go szacunku do aparatu i obiektu fotografowanego. Własna domowa ciemnia pozwalała uzyskiwać zdjęcia, których nie sposób było uzyskać w naturalny sposób.

Zamiłowanie do fotografii rozwinęło się z przejściem do fotografii cyfrowej, której A. Pękała pozostaje wierny do dnia dzisiejszego. Zajmuje się głównie fotografią reportażową, którą uważa za jedną z trudniejszych odmian fotografii. Szybkość akcji wymusza szybką reakcję fotografującego, za którą musi nadążyć migawka aparatu.

Do Stowarzyszenia Fotograficznego „Camera” dołączył w 2013 r. Od tego czasu regularnie bierze udział w plenerach fotograficznych i wystawach organizowanych przez stowarzyszenie w kraju i za granicą.

Od lat związany z Zamkiem Grodziec. W 2008 r. na portalu nk.pl, a następnie w 2010 r. również na Facebook założył i administruje profilami Zamek Grodziec – miłośnicy, fani i turyści. Publikuje tam swoje zdjęcia pod pseudonimem anpek. Jest autorem prezentowanej na Zamku Grodziec w maju 2012 r. wystawy „Zza obiektywu – Zamek Grodziec”. Brał udział jako fotograf w I i II Międzynarodowym Sympozjum Rzeźbiarskim „Grodziec 2009” i „Grodziec 2010”. Pierwsze sympozjum zaowocowało albumem fotograficznym ze zdjęciami A. Pękały wydanymi przez Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi. Z przebiegu drugiego sympozjum powstała prezentacja multimedialna, przygotowana przez Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi, gdzie również zaprezentowano zdjęcia A. Pękały. Jest również współautorem zdjęć do albumu „Zamek Grodziec”, wydanego przez Wydawnictwo ZET w 2017 r. W gazecie „Echa Złotoryi” (2015 r., nr 4) opublikowano zdjęcia ilustrujące artykuł pt. „13 duchów” z planu filmu rosyjskiej produkcji „Единичка”. W kilku innych numerach ukazały się zdjęcia Zamku Grodziec i fotorelacje z imprez, które odbyły się na terenie zamku. Zdjęcie A. Pękały ukazało się także w publikacji „Tajny Zamek Czocha” w serii „Zapomniana Historia” autorstwa Piotra Kucznira. A. Pękała zrealizował sesje zdjęciowe na planie serialu „Korona Królów” oraz programu historycznego Bogusława Wołoszańskiego „Tajna historia XX w. – Tajemnica Dirkensa”, których odcinki kręcone były na Zamku Grodziec.

W 2015 r. A. Pękała otrzymał wyróżnienie w konkursie fotograficznym „Nowe oblicze Bolesławca – kultura, sport, gospodarka”. Zdjęcie zostało opublikowane w kalendarzu Urzędu Miasta Bolesławiec na 2015 r.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content