19 maja 2012 r. w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu odbyła się Noc Muzeów. Nocne zwiedzanie i dodatkowe atrakcje przygotowane przez pracowników muzeum przyciągnęły wielu zwiedzających. Dział Historii Miasta i Dział Ceramiki odwiedziło w sumie prawie 700 osób. Najmłodszy gość miał niespełna pół roku.
Z okazji Nocy Muzeów w Dziale Historii Miasta przy ul. Kutuzowa 14 uruchomiono wystawę pn. „Żołnierze Wyklęci – działalność żołnierzy podziemia niepodległościowego po 1945 r.”, pod patronatem Prezydenta Miasta Bolesławiec – Piotra Romana. Na ekspozycji zaprezentowano bogate zbiory broni, udostępnione przez Muzeum Miejskie Wrocławia, Oddział Muzeum Militariów Arsenał. W jednej z sal zaaranżowano ziemiankę z wyposażeniem. Każdy zwiedzający może dzięki temu zobaczyć, w jakich warunkach żyli ukrywający się w lasach żołnierze.
Dodatkową atrakcją, przygotowaną specjalnie z okazji Nocy Muzeów było spotkanie z Władysławem Dłużniewskim, które rozpoczęło się o godz. 15.30. Były żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych barwnie opowiadał o swoich przeżyciach z okresu wojny i z czasów powojennych, o prześladowaniach go i konieczności ujawnienia się w 1947 r.
W Dziale Ceramiki przy ul. Mickiewicza 13 również czekały na zwiedzających liczne atrakcje. 19 maja otwarto wystawę „Białe złoto – fabryki porcelany z Parowej” z kolekcji Ireny i Romana Gatysów oraz Stowarzyszenia Miłośników Śląskiej Porcelany i Widokówki. Na ekspozycji prezentowane są nie tylko bogato zdobione wyroby o klasycznych formach miśnieńskich, ale również zestawy Art déco o prostych geometrycznych wzorach. O godzinie 18.00 Roman Gatys wygłosił niezwykle interesujący wykład, poświęcony wyrobom z trzech z Parowej: Donatha, Steinmann i Tuppacka. Niezwykle ciekawym elementem była prezentacja reklam prasowych i plakatów tej ostatniej fabryki. Do zdjęć reklamowych z wyrobami z wytwórni Tuppacka pozowali bowiem sławni aktorzy i aktorki przedwojennego kina. Po prelekcji kolekcjoner chętnie odpowiadał na, niejednokrotnie bardzo szczegółowe, pytania zwiedzających.
W związku z ekspozycją w Muzeum Ceramiki wystawiono do sprzedaży serwisy, zestawy śniadaniowe, wazony, filiżanki do kawy i herbaty, cukierniczki i inne porcelanowe wyroby wykonane jeszcze przed II wojną światową w Parowej, Wałbrzychu, czy Miśni.