logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Bolesławiecka Noc Muzeów za nami

19 maja 2012 r. w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu odbyła się Noc Muzeów. Nocne zwiedzanie i dodatkowe atrakcje przygotowane przez pracowników muzeum przyciągnęły wielu zwiedzających. Dział Historii Miasta i Dział Ceramiki odwiedziło w sumie prawie 700 osób. Najmłodszy gość miał niespełna pół roku.

Z okazji Nocy Muzeów w Dziale Historii Miasta przy ul. Kutuzowa 14 uruchomiono wystawę pn. „Żołnierze Wyklęci – działalność żołnierzy podziemia niepodległościowego po 1945 r.”, pod patronatem Prezydenta Miasta Bolesławiec – Piotra Romana. Na ekspozycji zaprezentowano bogate zbiory broni, udostępnione przez Muzeum Miejskie Wrocławia, Oddział Muzeum Militariów Arsenał. W jednej z sal zaaranżowano ziemiankę z wyposażeniem. Każdy zwiedzający może dzięki temu zobaczyć, w jakich warunkach żyli ukrywający się w lasach żołnierze.
Dodatkową atrakcją, przygotowaną specjalnie z okazji Nocy Muzeów było spotkanie z Władysławem Dłużniewskim, które rozpoczęło się o godz. 15.30. Były żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych barwnie opowiadał o swoich przeżyciach z okresu wojny i z czasów powojennych, o prześladowaniach go i konieczności ujawnienia się w 1947 r.

W Dziale Ceramiki przy ul. Mickiewicza 13 również czekały na zwiedzających liczne atrakcje. 19 maja otwarto wystawę „Białe złoto – fabryki porcelany z Parowej” z kolekcji Ireny i Romana Gatysów oraz Stowarzyszenia Miłośników Śląskiej Porcelany i Widokówki. Na ekspozycji prezentowane są nie tylko bogato zdobione wyroby o klasycznych formach miśnieńskich, ale również zestawy Art déco o prostych geometrycznych wzorach. O godzinie 18.00 Roman Gatys wygłosił niezwykle interesujący wykład, poświęcony wyrobom z trzech z Parowej: Donatha, Steinmann i Tuppacka. Niezwykle ciekawym elementem była prezentacja reklam prasowych i plakatów tej ostatniej fabryki. Do zdjęć reklamowych z wyrobami z wytwórni Tuppacka pozowali bowiem sławni aktorzy i aktorki przedwojennego kina. Po prelekcji kolekcjoner chętnie odpowiadał na, niejednokrotnie bardzo szczegółowe, pytania zwiedzających.
W związku z ekspozycją w Muzeum Ceramiki wystawiono do sprzedaży serwisy, zestawy śniadaniowe, wazony, filiżanki do kawy i herbaty, cukierniczki i inne porcelanowe wyroby wykonane jeszcze przed II wojną światową w Parowej, Wałbrzychu, czy Miśni.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content