logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Żołnierze Wyklęci – działalność żołnierzy podziemia niepodległościowego po 1945 r.

Z okazji Nocy Muzeów w Dziale Historii Miasta uruchomiono wystawę pn. „Żołnierze Wyklęci – działalność żołnierzy podziemia niepodległościowego po 1945 r.” pod patronatem Prezydenta Miasta Bolesławiec – Piotra Romana. Na ekspozycji zaprezentowano bogate zbiory broni, udostępnione przez Muzeum Miejskie Wrocławia, Oddział Muzeum Militariów Arsenał. W jednej z sal zaaranżowano ziemiankę z wyposażeniem. Każdy zwiedzający może dzięki temu zobaczyć, w jakich warunkach żyli ukrywający się w lasach żołnierze.

Dodatkową atrakcją, przygotowaną specjalnie z okazji Nocy Muzeów było spotkanie z Władysławem Dłużniewskim, które rozpoczęło się o godz. 15.30. Były żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych barwnie opowiadał o swoich przeżyciach z okresu wojny i z czasów powojennych, o prześladowaniach i konieczności ujawnienia się w 1947 r.

Skip to content