Bolesławieccy reemigranci z Francji – projekcja filmu

Już w najbliższy piątek, 13 marca o godz. 12.30, w Muzeum Ceramiki przy ul. Mickiewicza 13 odbędzie się prezentacja filmu „Polscy reemigranci z Francji”, zrealizowanego przez Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu w ramach projektu „Dolny Śląsk. Lud, jego zwyczaje, sposób życia, pieśni, muzyka i tańce”.
Film poświęcono osadnikom zamieszkałym na Dolnym Śląsku, w tym na ziemi bolesławieckiej po II wojnie światowej, procesom ich adaptacji do nowego środowiska kulturowego i sytuacji społecznej. Film przedstawia losy, zwyczaje i folklor muzyczny przybyszów z różnych stron Polski i spoza jej granic.
W pokazie filmu wezmą udział bolesławianie, którzy przybyli do miasta z Francji po II wojnie światowej. To kolejna grupa osób, po przybyłych z Kresów Wschodnich oraz z terenu Jugosławii, które tworzyły kulturę Bolesławca tego czasu. Do dziś żyją tu oni, ich rodziny i potomkowie. Będzie to świetna okazja do spotkania, podzielenia się wspomnieniami i spostrzeżeniami. Na prelekcję zapraszamy szczególnie osoby młode, które zachęcamy do poznawania lokalnej historii i dziejów bolesławian.
Pomysłodawczynią spotkania jest Pani Helena Strzelczak, a organizatorami są Muzeum Ceramiki w Bolesławcu oraz Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Francuskiej we Wrocławiu we współpracy z Kamillą Dudek (nauczycielką z Zespołu Szkół Elektronicznych), Katarzyną Żak (wicedyrektorem I Liceum Ogólnokształcącego) oraz Bogdanem Nowakiem (właścicielem restauracji Piwnica Paryska).